Płock: WSzZ od 1 lipca nie będzie leczył chorych na COVID-19

Płock: WSzZ od 1 lipca nie będzie leczył chorych na COVID-19
Fot. Pixabay

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, od 1 lipca Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) nie będzie już leczył chorych na COVID-19. Placówka rozważa jednak utrzymanie części łóżek dedykowanych tej grupie pacjentów. Ostateczne ustalenia mają zapaść do końca czerwca.

Jak zapowiedział podczas wtorkowej telekonferencji dyrektor płockiego WSzZ Stanisław Kwiatkowski, od środy wznowione zostaną tam odwiedziny pacjentów, ale w ograniczonym zakresie, tylko dla osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, i w reżimie sanitarnym, jednocześnie z wyłączeniem oddziałów zakaźnego i intensywnej terapii.

Szef płockiego WSzZ podkreślił, że od początku czerwca zmniejsza się tam liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 – we wtorek rano na oddziale zakaźnym przebywało 5 pacjentów tej grupy, a 3 na oddziale intensywnej terapii. Obecnie placówka dysponuje jeszcze 29 łóżkami covidowymi na oddziale zakaźnym i 6 tego typu dedykowanymi łóżkami na oddziale intensywnej terapii.

– Wojewoda mazowiecki wydał decyzję, w której przewiduje z dniem 1 lipca likwidację łóżek covidowych w naszym szpitalu, zarówno na oddziale zakaźnym, jak i na oddziale intensywnej terapii. W decyzji tej zobowiązuje nas tylko do wyznaczenia trzech łóżek obserwacyjnych, dla pacjentów oczekujących na wynik testu – oświadczył Kwiatkowski.

Według niego, z decyzji wojewody wynika, że od 1 lipca pacjenci z COVID-19 powinni być odsyłani z płockiego WSzZ do jednej z trzech dedykowanych placówek, które działają obecnie na Mazowszu – w Warszawie, w Radomiu i w Siedlcach.

– Pewnie nadal będziemy leczyć covida, żeby nie odsyłać chorych i zapewne będziemy wydzielać w tym celu część oddziału zakaźnego. Nad tym się w tej chwili zastanawiamy i myślę, że do końca czerwca ten problem rozstrzygniemy – zaznaczył dyrektor płockiego WSzZ.

Kwiatkowski przyznał jednocześnie, że w płockim WSzZ istnieje „pilna potrzeba powrotu części przynajmniej oddziału zakaźnego do normalnego funkcjonowania”, gdyż aktualnie pacjenci z chorobami zakaźnymi, poza COVID-19, leczeni są na oddziale internistycznym, co wymusza tam organizowanie izolowanych miejsc i ogranicza zarazem liczbę łóżek dla pacjentów internistycznych.

Dyrektor płockiego WSzZ zapowiedział, że od środy placówka ta wznowi odwiedziny pacjentów dla osób spełniających określone wymagania, z wyjątkiem dwóch oddziałów – zakaźnego i intensywnej terapii. – Od jutra, ostrożnie, wznawiamy odwiedziny pacjentów, co oznacza, że do pacjenta będzie mogła przyjść tylko jedna osoba, generalnie zaszczepiona dwoma dawkami – oznajmił we wtorek Kwiatkowski.

Jak wyjaśnił szef płockiego WSzZ, taki limit dzienny odwiedzin będzie obowiązywał tam w godz. od 16:00 do 18:00, przy czym osoba odwiedzająca będzie musiała okazać dokument potwierdzający pełne szczepienie przeciwko COVID-19 oraz posiadać maseczkę zakrywającą usta i nos, a czas takiej wizyty nie będzie mógł być dłuższy niż 30 minut. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email