Płock: Otwarto Zakład Aktywności Zawodowej

Płock: Otwarto Zakład Aktywności Zawodowej
Fot. plock.eu

– Otworzyliśmy Zakład Aktywności Zawodowej, dzięki któremu pracę zaczęło 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. – Zakład daje im szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i zarabianie na siebie.

Zakład Aktywności Zawodowej w Płocku został utworzony na mocy Uchwały Rady Miasta Płocka, podjętej 26 sierpnia 2021 roku w celu przygotowania osób z niepełnosprawnością do niezależnego oraz – w miarę indywidualnych możliwości – aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Swoją działalność zaczął 1 października 2021 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Płocku. Jego dyrektorem został Tomasz Gorczyca – dotychczasowy rzecznik osób niepełnosprawnych.

Podstawowym celem ZAZ jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnością, której efektem ma być znalezienie pracy na otwartym rynku dla największej ich liczby.

Osoby z niepełnosprawnością dzięki pracy w ZAZ posiadają swoją niezależność, czują się potrzebne i aktywnie funkcjonują w lokalnej społeczności. Pracownicy, którzy dzięki ZAZ osiągną odpowiedni poziom umiejętności zawodowych będą mieli szansę na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy zgodnie z preferencjami i predyspozycjami.

Zakład zatrudnia 16 osób, w większości absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku (10 pracowników) – z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym – przy pracach ogrodniczych oraz porządkowych na terenie Ośrodka oraz innych instytucji miejskich, jak również w podmiotach komercyjnych. Ponadto zajmują się oni obsługą groty solnej i komory hiperbarycznej.

Warto pamiętać, że godzinna wizyta w grocie solnej pomaga w leczeniu wielu schorzeń: chorób dróg oddechowych i oskrzeli, schorzeń sercowo-naczyniowych, a także przewodu pokarmowego, schorzeń dermatologicznych, alergii i uczuleń, czy niedoczynność tarczycy.

Natomiast terapia tlenem w komorze hiperbarycznej polega na oddychaniu (wentylacji pacjenta) w warunkach zwiększonego ciśnienia niż to panujące lokalnie. Umożliwia dzięki temu znaczne zwiększenie rozpuszczalności tlenu we krwi. Stosowane ciśnienia zależą od leczonego schorzenia, oczekiwanych efektów oraz indywidualnych predyspozycji i wymagań pacjenta.

Komora hiperbaryczna ma zastosowanie przy m.in.:

– w terapii autyzmu i porażenia mózgowego dziecięcego;

– wpływa na choroby neurologiczne: udary mózgu, stwardnienie rozsiane;

– rehabilitacji kardiologicznej;

– leczeniu Boreliozy ;

– leczeniu powikłań cukrzycy (stopa cukrzycowa);

– podnoszeniu wydolności u sportowców);

– leczeniu przewlekłych stanów zapalnych;

– w leczeniu chorób przewodu pokarmowego – choroby Crohna;

– pomaga w leczeniu reumatyzmu;

– wpływa na odchudzanie;

– ma zastosowanie w dermatologii (leczeniu łuszczycy);

– wpływa na odmładzanie;

– ma zastosowanie w chirurgii ogólnej i plastycznej.

Kontakt do ZAZ: (24) 369 50 81

Źródło: plock.eu
Print Friendly, PDF & Email