Płock: Mieszkania dla seniorów – nowy program samorządu

Płock: Mieszkania dla seniorów – nowy program samorządu
Fot. cottonbro studio / Pexels

Miasto Płock przystępuje do realizacji kolejnego już programu mieszkaniowego. Po sukcesie „Mieszkań na start” nadszedł czas na wdrożenie programu skierowanego do seniorów. Ta decyzja jest oparta o obserwacje rynku nieruchomości oraz analizy zmian w strukturze demograficznej Płocka.

Prezydent Andrzej Nowakowski na spotkaniu opłatkowym z mediami przedstawił główne założenia przygotowywanego Programu. – Opracowany w ratuszu program dla seniorów korzysta z rozwiązań, które sprawdziły się wśród młodych mieszkańców Płocka. Przyglądamy się też bacznie działaniom innych miast w tym zakresie – mówił na konferencji prezydent Płocka.

Uczestnikami Programu „Mieszkania dla Seniorów” będą mogły być osoby powyżej 60 roku życia, które spełniają kilka warunków łącznie. Po pierwsze dochody wnioskodawców muszą się mieścić w określonych granicach, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Po drugie wnioskodawcy nie będą mogli posiadać tytułu prawnego do innego lokalu, którego wartość przewyższa wartość lokalu który będą mogli otrzymać. Seniorom zakwalifikowanym do Programu lokale będą wynajmowane na czas oznaczony, przy czym łączny czas najmu nie będzie ograniczony.

Istotne dla osób zainteresowanych udziałem w programie będą też kryteria punktowe, de facto decydujące o kolejności umieszczania na liście najemców. Na przykład:

  • rezygnacja z najmu lokalu będącego w zasobie mieszkaniowym lub w innym zasobie miasta Płocka, co do którego miasto ma prawo wskazywać najemcę
  • zamieszkiwanie w lokalu usytuowanym w budynku lub jego części objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego lub przeznaczonych do rozbiórki albo remontu ze względu na planowane inwestycje miejskie lub inne potrzeby miasta (gdy obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego spoczywa na Gminie Miasto Płock)
  • brak możliwości wynajęcia dotychczas zajmowanego lokalu w zasobie mieszkaniowym z uwagi na przekroczenie dochodów uprawniających do jego wynajęcia
  • oczekiwanie od co najmniej 3 lat na wynajęcie lokalu z mieszkaniowego zasobu
  • zamieszkiwanie od co najmniej 5 lat w granicach administracyjnych Płocka z zamiarem stałego pobytu
  • działalność w organizacjach pożytku publicznego
  • niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub w stopniu znacznym.

Prezydent Nowakowski zaznaczał, że jest to wstępna koncepcja programu opracowana przez ratuszowy zespół, która w trakcie dalszych prac może zostać jeszcze zmodyfikowana. Ostatecznie o jej kształcie decydować będą miejscy radni.

– Sam Program to oczywiście nie wszystko. Stosujemy podejście kompleksowe, dlatego już dziś ogłaszamy nową inwestycję. Wkrótce rozpocznie się budowa nowych Mieszkań dla seniorów. Inwestycję będzie realizowała spółka Inwestycje Miejskie, a wykonawcą będzie płocka firma Eurodom – mówił Andrzej Nowakowski.

Nowa inwestycja stanie przy ul. Sienkiewicza 21. Budynek stanowi kontynuację zabudowy pierzejowej ulicy Sienkiewicza i będzie przylegał bezpośrednio do istniejącego sąsiedniego budynku. Został zaprojektowany jako niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Pomieści on 28 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Do budynku prowadzić będą dwie klatki schodowe, które na każdej kondygnacji będą połączone między sobą.

Wejście do budynku będzie możliwe zarówno od strony ulicy Sienkiewicza, jak i od strony podwórka. Na tyłach nowej inwestycji zbudowanych zostanie 17 miejsc parkingowych, a wjazd na teren będzie się odbywał przez automatycznie otwieraną bramę. Na podwórku zaplanowano również miejsca na poletka uprawowe oraz dwa zbiorniki na wodę deszczową. W pobliżu placu rekreacyjnego znajdzie się altana ogrodowa. Do dyspozycji seniorów będzie też plac postojowy dla rowerów ze stojakami, ławki parkowe, stoły oraz stoły do gry w szachy, a także siłownia pod chmurką. Wszystko to, po to by nowi mieszkańcy mieli zapewnione optymalne warunki do życia i rozwoju relacji sąsiedzkich.

Mieszkania dla seniorów będą przygotowane pod klucz. Wystarczy wstawić meble i będzie można zamieszkać. Nowi lokatorzy w kuchni znajdą podłączoną do instalacji elektrycznej kuchnię indukcyjną 4 palnikową z piekarnikiem oraz zlewozmywak wraz z baterią. Z kolei łazienki będą wyposażone w toalety, umywalki wiszące z półpostumentami, miejsce natrysku wydzielone od pozostałej części szklaną ścianką prysznicową z przesuwnymi drzwiami, krzesełka prysznicowe, uchwyty i poręcze oraz niezbędne baterie umywalkowe i natryskowe. Ściany i posadzka w łazience wyłożone zostaną płytkami.

Dla mieszkańców całego budynku, jako segment integracyjny zaplanowano świetlicę, która zostanie zlokalizowana na parterze i będzie dostępna dla mieszkańców z obu klatek schodowych. Z kolei na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Co oczywiste, budynek zostanie wyposażony w 2 windy, a przestrzenie wewnętrzne będą przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.Służyć temu będą odpowiednio szerokie korytarze i drzwi oraz specjalnie zaprojektowane mieszkania o rozkładzie pozwalającym wykonać swobodny obrót na wózku inwalidzkim.

Na wybudowanie nowej inwestycji daliśmy inwestorowi 20 miesięcy – zatem nowych lokatorów przy Sienkiewicza 21 będzie można się spodziewać w IV kwartale 2024 r. Wartość inwestycji to prawie 9,8 mln zł, na którą miasto pozyskało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W dniu 15 grudnia 2022 r. została podpisana umowa pomiędzy spółką Inwestycje Miejskie a EURODOM Sp. z o.o. na budowę pierwszych w Płocku mieszkań dla seniorów.

UM Płock
Print Friendly, PDF & Email