Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma 10 lat

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ma 10 lat
Fot. Mateusz Misztal

Cyfryzacja usług jest kierunkiem od którego nie odejdziemy – powiedziała minister Marlena Maląg podczas jubileuszowej konferencji z okazji 10-lecia Platformy Usług Elektronicznych ZUS i Centrum Obsługi Telefonicznej. Przywołała liczne realizowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej programy rządowe, które są dostępne online dla Polaków.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów. Po raz pierwszy klienci ZUS mogli się zalogować na PUE ZUS dokładnie 10 lat temu. W tym samym czasie mogli zacząć korzystać z usług Centrum Obsługi Telefonicznej, czyli ogólnopolskiej infolinii ZUS. Dziś PUE ZUS i COT to podstawowe narzędzia dostępu do usług ZUS dla milionów Polaków.

Świadczenia w większości przez internet

– ZUS przoduje w cyfrowej rewolucji w Polsce – powiedziała minister Maląg podczas konferencji, która odbyła się w I Oddziale ZUS w Warszawie. Dodała, że w 2016 r., kiedy wprowadzano świadczenie „Rodzina 500 Plus” złożono wówczas online niespełna 20 proc. wniosków. Dziś mamy sytuację odwrotną.

– Miliardy złotych trafiają do polskich rodzin poprzez sprawne wdrożenie systemu informatycznego przez  ZUS. Rodzice składają wnioski wyłącznie drogą elektroniczną także w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ubiegając się o dopłatę do opieki żłobkowej czy o środki z programu „Dobry start” – wskazuje resort rodziny.

Minister Maląg przypomniała, że symbolem cyfrowej rewolucji, jaką przeszła administracja publiczna, jest również okres walki z pandemią koronawirusa. Ratowanie miejsc pracy poprzez wdrażane instrumenty jak Tarcza Antykryzysowa czy Dodatek Solidarnościowy również były realizowane online przez ZUS.

Oszczędności dla budżetu

– To nie tylko ogromne ułatwienie dla obywateli, ale też oszczędności dla budżetu – podkreśliła minister Maląg. – Zaoszczędzone środki finansowe możemy przekazać na kolejne programy społeczne – dodała.

W opinii minister Maląg ZUS stał się centralnym ośrodkiem, dostarczającym cennych informacji i rozwiązań cyfrowych, dzięki którym możemy sprawnie funkcjonować. Minister Marlena Maląg z okazji jubileuszu gratulowała sukcesów prezes ZUS prof. Gertrudzie Uścińskiej oraz całemu zespołowi pracowników Zakładu.

ZUS centrum świadczeń rodzinnych

Prof. Gertruda Uścińska stwierdziła, że ZUS jest obecnie nowoczesnym centrum świadczeń na rzecz rodziny. Ostatnim ważnym realizowanym zadaniem było wypłacanie świadczeń Ukraińcom, przybyłym do Polski po 24 lutego. Składanie wniosków również było możliwe elektronicznie. – Wkrótce staniemy się częścią platformy gov.pl – zapowiedziała prezes ZUS.

MRiPS
Print Friendly, PDF & Email