Piontkowski: Liczba zgłoszeń ws. letniego wypoczynku podobna jak przed pandemią

Piontkowski: Liczba zgłoszeń ws. letniego wypoczynku podobna jak przed pandemią
Fot. Pixabay

Do bazy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży wpływa podobna, choć jeszcze trochę mniejsza niż przed pandemią, liczba zgłoszeń od organizatorów tego wypoczynku. Jest kilka tysięcy zgłoszeń w kraju – poinformował w poniedziałek w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

W Podlaskim Kuratorium Oświaty podpisano umowy z przedstawicielami podmiotów, które wyłoniono w konkursie na organizację i wsparcie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży w regionie. Podpisano je np. z ZHP, Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos, czy Krajowym Towarzystwem Autyzmu.

Wypoczynek odbywać się będzie z zachowaniem reżimu sanitarnego, obowiązują obostrzenia i ograniczenia, np. limity miejsc, zachowanie odległości w transporcie zorganizowanym – przypomniał Piontkowski.

– Ale na szczęście, podobnie jak w roku ubiegłym, udało się (…) doprowadzić do tego, aby ten zorganizowany wypoczynek mógł być realizowany w kraju i za granicą. W całym kraju rejestrujemy również te instytucje, te organizacje, które organizują zorganizowany wyjazd. W skali całego kraju w tej bazie wypoczynku, która powstaje poprzez zgłoszenia za pośrednictwem kuratorów, mamy kilka tysięcy zgłoszeń – powiedział minister.

Dodał, że to jeszcze trochę mniej niż przed pandemią. – To nas cieszy, to znaczy, że szczepienia, to większe bezpieczeństwo epidemiczne powoduje, że także ludzie myślą o innych sprawach, o wyjazdach, a i instytucje, organizacje zajmujące się organizacją wypoczynku, bez problemu radzą sobie z tymi wytycznymi – dodał Piontkowski.

Wiceminister ocenił że wydaje się, że wakacje będą pod względem wypoczynku prawie normalne, bo ograniczenia są stosunkowo niewielkie, a organizatorzy wypoczynku mają ubiegłoroczne doświadczenia.

Większość zgłoszeń do bazy dotyczy wypoczynku w Polsce.

W Podlaskiem do kuratorium jest zgłoszonych 336 wniosków ws. organizacji letniego wypoczynku i jest to liczba zbliżona do sytuacji przed pandemią – poinformowała kurator oświaty Beata Pietruszka. – Wracamy do tej sytuacji (sprzed pandemii – PAP). W zeszłym rok było to mniej – mówiła kurator. Dodała, że wnioski są weryfikowane. Podkreśliła, że każda forma wypoczynku, która nie jest ujęta w bazie, jest nielegalna.

Aby wypoczynek był bezpieczny są planowane kontrole. – Z góry kuratorium będzie na swoim terenie kontrolowało około 20 proc. miejsc, w których jest organizowany wypoczynek, a jeżeli będą jakieś zgłoszenia, oczywiście także dodatkowe kontrole – powiedział Dariusz Piontkowski.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że cieszy wszystkich, że sytuacja epidemiczna pozwala – choć wciąż obowiązują rygory – na organizowanie wypoczynku. Podkreślił, że to ważne i potrzebne pod względem społecznym, bo długa izolacja spowodowana pandemią nie służy relacjom i jest potrzeba kontaktów młodych z rówieśnikami, by mogli wspólnie spędzać czas.

Łącznie w Podlaskiem z dofinansowanego wypoczynku w różnej formie ma skorzystać ok. 900 osób uczniów – podał Piontkowski.

Np. dofinansowanie (w formie powierzenia organizacji i dofinasowania) dostaną TPD w Łomży i Suwałkach oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos, które zorganizują wypoczynek dla ok. 260 dzieci i młodzieży z rodzin o niższych dochodach, z rodzin zastępczych. Dzieci pojadą nad morze, w góry lub nad jezioro. Na ten cel przeznaczono 303 tys. zł.

Dyrektor Eleosu Marek Masalski poinformował, że na 10-dniowy wypoczynek do Pisza pojedzie 75 podopiecznych tej placówki. Dodał, że to ważne, bo w 2020 r. i ostatniej zimy takich obozów nie było, a dzieci zazwyczaj nie mają możliwości takich wyjazdów.

Pozostałe instytucje wybrane w konkursie na wsparcie organizacji wypoczynku dostaną łącznie 133 tys. zł dofinansowania. Np. Krajowe Towarzystwo Autyzmu zorganizuje kolonie i półkolonie dla 35 podopiecznych. Marcin Kruhlej z tego towarzystwa podkreślił, że to ważne dla tych dzieci, ale to też wsparcie dla ich rodzin. (PAP)

Izabela Próchnicka
Print Friendly, PDF & Email