Pierwszy w Radomiu ogród sensoryczny oddany do użytku

Pierwszy w Radomiu ogród sensoryczny oddany do użytku
Fot. Tatiana Syrikova/Pexels

Pierwszy w Radomiu ogród sensoryczny otwarto w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka przy ul. Grzecznarowskiego. Powstał on ramach Budżetu Obywatelskiego 2022.

– To radosny dzień dla całej szkolnej społeczności i okazja, by pogratulować wygranej w Budżecie Obywatelskim. Jestem przekonana, że ten ogród sensoryczny będzie ważnym elementem w procesie dydaktycznym i terapeutycznym – mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.

ogród
Fot. mat. prasowe

Ogród sensoryczny jest ogólnodostępnym miejscem relaksu, ale przede wszystkim ma służyć szeroko pojętej terapii dzieci z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego, wspieraniu edukacji ekologicznej oraz uzupełnianiu tradycyjnych form rehabilitacji i profilaktyki zdrowia osób dorosłych.

Powstały strefy zapachu, dźwięku, dotyku, barw oraz ścieżki sensoryczne o różnych fakturach.

– Zalety ogrodnictwa są potwierdzone wieloma badaniami naukowymi i stały się podstawą do prowadzenia terapii zajęciowej opartej o naturę. Ogrody sensoryczne mają wiele zalet. Poprawiają sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne. Mają też wpływ na umiejętności komunikacyjne i pobudzanie wszystkich zmysłów. Dlatego zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach ogrodniczych organizowanych w ramach projektu edukacyjnego – mówi dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Renata Żabicka.  

ogród
Fot. mat prasowe

Organizowane przez Ośrodek warsztaty obejmują m.in. edukację dzieci w zakresie działań ogrodniczych i plastycznych, poprzez praktyczną pracę w ogrodzie, poznawanie zasad uprawy ekologicznej, naukę wykorzystania warzyw i ziół ogrodowych do przygotowania posiłków. Będzie też można poznać zasady projektowania ogrodu w tym tworzenia własnych rabat i kompozycji florystycznych.

UM Radom
Print Friendly, PDF & Email