Pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet

Pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet
Fot. mat. prasowe / WUM

Specjaliści Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg udrożnienia żył kończyny górnej z użyciem systemu AngioJet u nastoletniej pacjentki.

Pacjentka była leczona z powodu zakrzepicy żył kończyny górnej. Ponieważ efekty leczenia farmakologicznego były niewystarczające, pacjentka została skierowana na wewnątrznaczyniowy zabieg udrożnienia żył z wykorzystaniem systemu AngioJet – wyjaśniają w informacji przekazanej PAP lekarze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabieg przeprowadzili specjaliści Zakładu Radiologii Pediatrycznej, kierowanego przez dr. n. med. Michała Brzewskiego oraz z II Zakładu Radiologii Klinicznej UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego.

System AngioJet jest urządzeniem do wykonywania trombektomii (usunięcie zakrzepu), który aktywnie, pod ciśnieniem, wstrzykuje sól fizjologiczną z heparyną, a następnie odsysa skrzepliny na zewnątrz ciała pacjenta. Daje też możliwość nastrzyknięcia niedrożnych naczyń lekiem fibrynolitycznym. Miejscowe podawanie leku fibrynolitycznego jest skuteczniejsze od leczenia ogólnego oraz wymaga podania mniejszej dawki leku.

W skład zespołu wykonującego zabieg wchodzili: dr n. med. Jarosław Żyłkowski, dr n. med. Remigiusz Krysiak i lek. Vadym Matsibora z II Zakładu Radiologii i Zakładu Radiologii Pediatrycznej Klinicznej UCK WUM kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego. W skład zespołu anestezjologicznego wchodzili: lek. Beata Cała i Urszula Dobrzyńska. W skład zespołu pielęgniarskiego: Zygmunt Malinowski, Renata Kalisiewicz, Magdalena Kędzierska i Adam Majewski. W skład zespołu techników elektroradiologii: Marta Burczaniuk i Adam Bremer.

W opinii lekarzy, pacjentka po zabiegu czuła się dobrze, została wypisana do domu bez objawów ostrej zakrzepicy żylnej. Zapewniają, że podobne zabiegi będą mogły być wykonywane także u innych nastoletnich pacjentów. Stało się to możliwe, gdyż pacjenci pediatryczni mogą być teraz leczeni małoinwazyjnymi i najnowocześniejszymi metodami z zakresu radiologii interwencyjnej. Do niedawna takie możliwości leczenia były dostępne tylko dla osób dorosłych.

Radiolodzy interwencyjni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego od wielu lat specjalizują się w różnego typu zabiegach małoinwazyjnych. Wykonali już ponad 100 rozmaitych zabiegów wewnątrznaczyniowych. (PAP)

PAP – Nauka w Polsce
Print Friendly, PDF & Email