Pierwszy książkomat w Elblągu czeka już na czytelników

Pierwszy książkomat w Elblągu czeka już na czytelników
Fot. Rafał Sułek

Na ul. Hetmańskiej, tuż obok „Cyberiady” (filii nr 7 Biblioteki Elbląskiej) stanął nie tylko pierwszy w Elblągu, ale także w całym województwie warmińsko-mazurskim – książkomat. Jest to projekt z Budżetu Obywatelskiego 2021. Jego całkowity koszt to ok 160 tys zł.

Książkomat posiada 41 skrytek i jest czynny 24h, więc jest to duże ułatwienie m.in. dla osób zapracowanych, które nie są w stanie odebrać książek w godzinach otwarcia biblioteki. Zamawiać do niego można książki z biblioteki głównej (Biblioteki Naukowej i Literackiej, Biblioteki Młodego Czytelnika „Bulaj”) oraz z filii nr 7 – „Cyberiady”. Zamówienia przyjmowane są do godz. 13.00. Jednorazowo można wypożyczyć do 10 egzemplarzy.

Jak podkreślają pracownicy Biblioteki korzystanie z książkomatu jest bardzo łatwe. Do odebraniu lub zwrocie książek potrzebna jest jedynie karta biblioteczna czytelnika. Po zeskanowaniu karty, na ekranie książkomatu wyświetli się informacja, co dalej robić. W niedługim czasie Biblioteka Elbląska ma dysponować także aplikacją do obsługi książkomatu.

Jeśli chodzi o stronę, to w katalogu online biblioteki już na etapie rezerwowania pojawia się możliwość wyboru opcji – książkomat. Książki będą gotowe do odbioru po ukazaniu się na koncie czytelnika informacji, że zostały tam włożone. W książkomacie można również oddawać książki(tylko z wymienionych filii) , o ile będą wolne skrzynki.

– Serdecznie zapraszamy do korzystania. Chcielibyśmy jednak, aby książkomat jedynie uzupełniał ofertę Biblioteki Elbląskiej, a nie zastępował kontaktu z żywym człowiekiem czyli bibliotekarzami – zachęca Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Regulamin korzystania z Książkomatu dostępny jest TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email