Pierwsze medale w Tokio

W Tokio trwają Igrzyska Paraolimpijskie. Po pierwszym dniu zmagań, biało-czerwoni mają na swoim koncie już dwa medale – paraszermierce oraz parakolarstwie. Swoje zmagania rozpoczęła też Natalia Partyka a bardzo dobre 8. miejsce w pływaniu stylem dowolnym na 400 m zajął debiutant na igrzyskach, 19-letni Igor Hrehorowicz.

Już w pierwszego dnia powód do dumy z biało-czerwonej ekipy w Tokio dali duet Marcin Polak z przewodnikiem Michałem Ładoszem, którzy w fenomenalny sposób – wyprzedzając na mecie o 0,3 sekundy swoich rywali, zdobyli brązowy medal w kolarstwie torowym na dochodzenie. Polacy na metę wjechali z czasem 4:7:850 wyprzedzając w ostatniej chwili swoich rywali Alexandre’a Lloverasa i Corentina Ermenaulta z Francji. Wyczyn tym większy, że niemal kilometr przed metą mieli stratę do rywali wynoszącą blisko sekundę.

Przypomnijmy, kolarstwo na igrzyskach paraolimpijskich zadebiutowało w Seulu 1988 r. Zawodnicy przydzielani są w nim do odrębnych grup ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Marcin Polak z przewodnikiem Michałem Ładoszem startowali w kat. B, czyli tej, w której występują niewidomi i słabowidzący. Kolarze startują w tandemie w układzie: pełnosprawny pilot-zawodnik z dysfukcją wzroku. Obydwaj zawodnicy mają połączony układ napędowy.

„Złoto się przegrywa”

Jako drugi worek z medalami dla Polski zapełnił paraszermierz, Adrian Castro, który jednocześnie pobił swój dotychczasowy wynik z poprzednich igrzysk, gdzie zdobył medal brązowy. Spotkanie było od początku bardzo zacięte i szala zwycięstwa przechylała się kilkukrotnie w każdą ze stron. Ostatecznie to jednak Castro uległ swojemu rywalowi Yanke Fengiem z Chin, 11-15.

Jak później sam powiedział, z medalami już tak jest, że jedne się przegrywa inne się wygrywa. On niestety dziś przegrał walkę o złoto, ale cieszy się ze srebra tym bardziej, że jest to o krok wyżej niż na poprzednich igrzyskach.

W tym dniu w paraszermierce startowało jeszcze troje innych reprezentantów Polski, którzy jednak w ćwierćfinałach musieli uznać wyższość swoich rywali. Byli to: Kinga Dróżdż i Marta Fidrych w kategorii A kobiet, oraz Grzegorz Pluta w kategorii B mężczyzn.

Tenisiści stołowi ze zmiennym szcześciem

Kibice mogli podziwiać też zmagania tenisistów stołowych. Tutaj biało-czerwoni najbardziej liczą na Natalię Partykę oraz Patryka Chojnowskiego, lecz oprócz nich w tej konkurencji wystartowali: Karolina Pęk, Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk, Krystyna Łysiak, Maksym Chudzicki. O ile faworyci do medali nie zawieli i łatwo wygrali swoje pierwsze mecze 3:0, to już Karolina Pęk pokonując w pierwszym spotkaniu 3:1 Koreankę Kun-Hea Kim w drugim, niestety uległa (1-3) faworytce do zwycięstwa Li Na Lei reprezentującą Australię. Pierwszy start do udanych może również zaliczyć Rafał Czuper, który „do zera” pokonał Rasula Nazirowa – Rosyjski Komitet Paraolimpijski. Pozostali nasi zawodnicy musieli uznać wyższość swoich rywali i odpadli z rozgrywek po pierwszym spotkaniu.

Pływacy bez szczęścia i medali

Rywalizację na igrzyskach paraolimpijskich rozpoczęli również parapływacy. Nikomu jednak nie udało się zdobyć medalu, choć kilkukrotnie o wygranej i awansie do najlepszej „ósemki” decydowały dosłownie ułamki sekundy. Joannie Mendak na 100 m st. motylkowym (kat. S13) zabrakło dziś 0,23 sekundy. Z kolei Michałowi Golus (kat. S8) by znaleźć się w finale zabrakło 0,05 sekundy.

Do finału udało się z kolei dostać pływakom w wyścigu na 100 m stylem grzbietowym (kat. S2) – niestety, zarówno doświadczony Jacek Czech jak i debiutujący w zawodach tej rangi Kamil Otowski uplasowali się poza podium, zajmując odpowiednio czwarte i szóste miejsce. 19-letni Igor Hrehorowicz w debiucie na igrzyskach zajął 8. miejsce na 400 m st. dowolnym (kat. S9).

W programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio znalazły się 22 dyscypliny. Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający debiutujące w Tokio badminton i taekwondo. Polska reprezentacja składa się z 90 zawodników, którzy wezmą udział w 12 dyscyplinach.

Transmisje z Igrzysk oglądać można na TVP Sport.