Pierwsza Dama do ukraińskich uczniów: To Wy będziecie dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą

Pierwsza Dama do ukraińskich uczniów: To Wy będziecie dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą
Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Agata Kornhauser-Duda wspólnie z Małżonką Ambasadora Ukrainy w Polsce spotkała się z uczniami Warszawskiej Ukraińskiej Szkoły. – Wy jesteście przyszłością Ukrainy i to Wy, dumni Ukraińcy, będziecie dbać nie tylko o swoją ojczyznę, która będzie wolna, niepodległa i suwerenna, ale będziecie również dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą – mówiła Pierwsza Dama.

Placówka powstała z pilnej potrzeby zapewnienia edukacji ukraińskim dzieciom, które uciekły przed wojną do Warszawy i straciły możliwość uczenia się w swoich szkołach, dokończenia trwającego roku szkolnego. Zajęcia odbywają się w ukraińskim systemie edukacji i w języku ojczystym, a prowadzone są przez ukraińskich pedagogów, by dać dzieciom możliwość nauki w bezpiecznych i znanych im warunkach.

– Chciałam wyrazić mój głęboki szacunek i wdzięczność za inicjatywę, która wspaniale wpisuje się również w akcję pospolitego ruszenia, które miało miejsce od samego początku tego bestialskiego ataku Rosji na wolną, niepodległą Ukrainę – mówiła Małżonka Prezydenta podczas spotkania ze społecznością szkolną.

Ośrodek powstał dzięki inicjatywie warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Fundacji Nasz Wybór/Ukraiński Dom, Polskiej Fundacji Szkolnej i Stowarzyszenia Przymierze Rodzin we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy. Inicjatywę wspiera Save the Children Poland.

Pierwsza Dama zwróciła uwagę, że istnienie szkoły świadczy o wielkim zrozumieniu sytuacji i stanowi długofalową, mądrą i perspektywiczną pomoc, a możliwość kontynuowania nauki pomoże łatwo wrócić uczniom do macierzystych placówek po zakończeniu wojny.

– Jestem dumna nie tylko jako żona Prezydenta, ale przede wszystkim jako Polka, że mój naród stanął na wysokości zadania. Traktujemy was moi drodzy jako naszych przyjaciół i chcę byście o tym wiedzieli – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda, zwracając się do młodzieży. – Myślę, że fakt, że możecie tu kontynuować naukę choć trochę zniwelował stres i obawy przed pobytem w obcym kraju, choć doskonale zdaję sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji się znaleźliście – powiedziała Pierwsza Dama.

Akcentowała, że rozłąka z domem, przyjaciółmi i bliskimi musiały być dla młodych ludzi przeżyciem niezwykle trudnym. – Dlatego tak ważne dla nas jest, byście czuli się tu jak w domu – zapewniła.

Pani Ambasadorowa Iryna Deszczyca podziękowała za inicjatywę na rzecz ukraińskich dzieci. Podkreśliła, że żałuje, że ze swoimi młodymi rodakami spotyka się w okolicznościach wywołanych wojną, jednak zapewniła uczniów o przekonaniu własnym i całego wolnego świata, że Ukraina wygra i każdy obywatel Ukrainy będzie mógł wrócić do ojczyzny.

Wyraziła też przekonanie, że ukraińska młodzież to najlepsi ambasadorzy swojego kraju w Polsce i innych krajach. – Wy będziecie nieść Ukrainę na cały świat. Bądźcie sobą w każdych okolicznościach, choć to nie łatwe. Wierzę, że wszystko będzie dobrze, wierzę, że Ukraina będzie lepsza dzięki Wam, nam, naszym przyjaciołom – stwierdziła.

Agata Kornhauser-Duda, jako wieloletnia nauczycielka, zapewniła młodych ludzi, że szkoła jest miejscem nie tylko zdobywania wiedzy, ale i zawierania przyjaźni. – A są to często przyjaźnie na cale życie. Chciałabym, żebyście wykorzystali ten czas na nawiązywanie relacji tu między sobą, ale i byście też znaleźli przyjaciół wśród swoich polskich rówieśników. Wy jesteście przyszłością Ukrainy i to Wy, dumni Ukraińcy, będziecie dbać nie tylko o swoją ojczyznę, która będzie wolna, niepodległa i suwerenna, wszyscy w to wierzymy, ale będziecie również dbać o relacje pomiędzy Polską a Ukrainą. Najmocniejsze więzy to te międzyludzkie: nie na szczeblu dyplomatycznym, ale na szczeblu międzyludzkim. W ten sposób budujemy mosty – stwierdziła Pierwsza Dama.

Wyraziła nadzieję, że pobyt w naszym kraju pozostawi po sobie dobre wspomnienia i ukraińscy goście „kiedyś, w lepszych czasach, przyjadą z radością do Polski, żeby odwiedzić swoich przyjaciół”.

Podczas wizyty Małżonka Prezydenta zwiedziła placówkę, obejrzała pomieszczenia i spotkała się z podopiecznymi świetlicy, a w salach lekcyjnych z młodszymi uczniami. Wzięła także udział w spotkaniu z dyrekcją placówki i z przedstawicielami organizacji prowadzących szkołę.

Dyskusja toczyła się wokół działalności i finansowania ośrodka, jego potrzeb i wyzwań, przed jakimi staje. Podjęto temat podręczników oraz ukraińskojęzycznych książek, które są ważnym elementem podtrzymywania relacji uchodźców z ojczyzną. Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenśka, które rozmawiały ze sobą przed kilkunastoma dniami, wspólnie objęły honorowym patronatem inicjatywę wydania książek dla dzieci w języku ukraińskim.

Mówiono także o wsparciu psychologicznym dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, ale także samych pedagogów, o koordynacji pomocy długofalowej, zapewnieniu dzieciom i młodzieży możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wakacyjnego oraz o ukraińskim egzaminie maturalnym.

Kancelaria Prezydenta
Print Friendly, PDF & Email