„Pier(w)si badamy profilaktycznie”. Katowice zachęcają do badań

„Pier(w)si badamy profilaktycznie”. Katowice zachęcają do badań
Fot. Pixabay

Z inicjatywy Narodowego Funduszu Zdrowia w listopadzie 2021 roku trwa kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Mamo, Mamo, Mammografia” pod nazwą „Pier(w)si badamy profilaktycznie”. Do zgłoszenia się na badania zachęcają włodarze Katowic.

Akcja ma na celu promowanie regularnego badania mammograficznego wśród kobiet jako skutecznego narzędzia do diagnozowania tego typu nowotworu. – Niech ten miesiąc będzie czasem, w którym szczególną troską otoczymy nasze ukochane mamy, babcie, żony i partnerki. Wspólnie motywujmy się do badań profilaktycznych, które przecież stanowią fundament dla podtrzymania odpowiedniego poziomu zdrowia – czytamy na stronie internetowej UM Katowice, który gorąco zachęca do badań.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Najlepszym sposobem wykrycia zmian w piersi jest badanie mammograficzne. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Warto więc badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian.

Kto może skorzystać?

Program Profilaktyki Raka Piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Programem nie mogą być natomiast objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Gdzie w Katowicach można wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne? Informacje na ten temat można znaleźć na stronie miasta – KLIKNIJ TU.

Jak się zgłosić na badanie mammograficzne?

Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy umówić badanie telefonicznie w jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu lub zarejestrować się na badanie w mammobusie. Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które spełniają kryteria wiekowe i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).

Mammografia jest bezpłatna, nie wymaga skierowania i wykonywana jest niezależnie od miejsca zamieszkania pacjentki.

Co zabrać ze sobą na badanie mammograficzne?

  • dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji,
  • okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (jeśli masz wadę wzroku),
  • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto zrezygnować z biżuterii na szyję i ubrać się wygodnie,bo konieczne będzie rozebranie się do pasa i zdjęcie stanika. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Jak można chronić się przed rakiem piersi?

  • W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia.
  • Odpowiednia dawka aktywności fizycznej
  • Zdrowa dieta – wykluczenie przetworzonego mięsa, a zwiększenie zawartości produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców w diecie,
  • Karmienie piersią – oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki,
  • Niepalenie papierosów,
  • Rezygnacja lub ograniczenie picia alkoholu,
  • Ograniczenie stosowania hormonalnej terapii zastępczej – HTZ (terapii służącej łagodzeniu objawów menopauzy)
UM Katowice
Print Friendly, PDF & Email