Piekary Śląskie: Szkolenie dla policjantów

Piekary Śląskie: Szkolenie dla policjantów
Fot. Śląska Policja

Jak poruszać się z osobą niewidomą? Jak prawidłowo oznaczyć przeszkody w budynku? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Pan Bogdan Gosławski z Polskiego Związku Niewidomych. Piekarscy policjanci uczestniczyli w szkoleniu dotyczącym zasad komunikowania się z osobami z dysfunkcjami wzroku.

Tematyka szkolenia przeprowadzonego przez Pana Bogdana Gosławskiego z Polskiego Związku Niewidomych uwzględniała różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku.

Oprócz omówienia podstawowych zagadnień dotyczących tego obszaru, zwrócono uwagę na rozpoznanie osoby słabowidzącej w tłumie oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów, a każdy z uczestników mógł wcielić się w osobę z niepełnosprawnością i przekonać się, jakie trudności sprawiają podstawowe czynności, np: poruszanie się, omijanie przeszkód czy komunikowanie się z policjantami i innymi osobami.

Podczas warsztatów zasugerowano również proste rozwiązania, które mogłyby zostać wdrożone, jako ułatwienie dla osób z tego typu niepełnosprawnościami np. w trakcie przesłuchań w charakterze świadka poprzez zastosowanie lupy, zwiększenie czcionki w protokołach czy zastosowanie odpowiedniego oświetlenia w pokojach, w których prowadzone są czynności z udziałem osób słabowidzących, a także wprowadzenie oznaczeń kontrastowych wewnątrz budynku. Zdobytą wiedzę i przekazane informacje policjanci z pewnością wykorzystają w służbie.

KWP w Katowicach / sc
Print Friendly, PDF & Email