PGE Narodowy: Szpital będzie uruchomiony, tylko jeżeli sytuacja będzie tego wymagała

PGE Narodowy: Szpital będzie uruchomiony, tylko jeżeli sytuacja będzie tego wymagała
Fot. Krystian Maj / KPRM

Szpital na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony jako ostatnia placówka tymczasowa dla pacjentów z COVID-19 – poinformował we wtorek Michał Proszowski rzecznik prasowy PGE Narodowego. Zastrzegł jednak, że tak się stanie, tylko jeżeli sytuacja będzie tego wymagała.

– Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w trakcie czwartej fali pandemii może się pojawić konieczność ponownego uruchomienia szpitala tymczasowego w jednej z części PGE Narodowego. Szpital na stadionie jest, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, „ostatnim bastionem” w walce z koronawirusem. Oznacza to, że będzie uruchomiony jako ostatnia placówka tego typu – tylko jeżeli sytuacja będzie tego wymagała – przekazał rzecznik.

Jak przypomniano, po zamrożeniu działania szpitala w maju tego roku, na stadionie pozostała większość infrastruktury. – Dzięki temu w razie potrzeby możliwe będzie szybkie ponowne przywrócenie funkcjonowania placówki tymczasowej. Data tej operacji nie jest jeszcze znana i zależy od skali rozwoju pandemii w Polsce – wyjaśniono.

– Tak jak zapowiadaliśmy, w maju podczas operacji „zamrażania” przestrzeni szpitala, cała infrastruktura znajduje się na stadionie i jeżeli będzie taka potrzeba, to jesteśmy w stanie w ciągu kilku dni ponownie udostępnić szpital tymczasowy medykom Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA – dodał rzecznik prasowy PGE Narodowego. – Decyzja o dacie otwarcia placówki jeszcze nie zapadła, dlatego też zgodnie z naszą wiedzą najbliższe wydarzenia, w tym mecz Polska – Węgry, nie są zagrożone i odbędą się zgodnie z planem – przekazał.

Z kolei Artur Zaczyński, wicedyrektor szpitala klinicznego MSWiA, którego filią był szpital na stadionie, przekazał PAP, że być może będzie potrzeba uruchomienia tego szpitala, ale „czekamy na decyzję wojewody”.

Jeżeli wystąpi potrzeba uruchomienia szpitala, powierzchnie zaadaptowane na jego potrzeby znajdują się tylko we wschodniej części areny. W trakcie poprzedniej fali bez przeszkód funkcjonowały dzięki temu pozostałe przestrzenie biurowe i sale biznesowe w częściach zachodniej, północnej i południowej. – Również po ustaniu kolejnej fali pandemii, gdy szpital tymczasowy nie będzie już potrzebny, jesteśmy w stanie szybko zakończyć jego działanie i w zaledwie kilka dni przygotować stadion do organizacji wydarzeń zaplanowanych na 2022 rok – poinformowało biuro prasowe stadionu. (PAP)

Natalia Kamińska
Print Friendly, PDF & Email