Pfizer: Rozpoczęliśmy badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem

Pfizer: Rozpoczęliśmy badania nad szczepionką chroniącą przed Omikronem
Fot. Pixabay

Pfizer ogłosił we wtorek, że rozpoczęto badania kliniczne nad zmienioną formułą szczepionki chroniącej przed wariantem koronawirusa Omikron – informuje serwis informacyjny Axios.

Badania wykazały, że dawki przypominające szczepionki Pfizer-BioNTech skutecznie neutralizują Omikron. Przyjęcie tylko dwóch podstawowych dawek jest o wiele mniej efektywne.

– Chociaż obecne badania i rzeczywiste dane pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją z powodu Omikrona, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdy ta ochrona z czasem osłabnie i ewentualnie pomóc w rozwiązaniu problemu Omikrona i nowych wariantów w przyszłości – skomentowała Kathrin Jansen, kierownik działu badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

W badaniach klinicznych weźmie udział do 1 420 osób od 18 do 55 lat podzielonych na trzy grupy.

Jedna z wyodrębnionych grup otrzyma dwie dawki szczepionki Pfizera przeciw COVID-19, inna dwie dawki i dawkę przypominającą, a trzecia szczepionkę o zmienionej formule mającej chronić przed wariantem Omikron. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email