Pfizer prognozuje 36 mld dolarów zysku ze sprzedaży szczepionki przeciwko COVID-19 w 2021 r.

Pfizer prognozuje 36 mld dolarów zysku ze sprzedaży szczepionki przeciwko COVID-19 w 2021 r.
Fot. Pixabay

Pfizer podwyższył prognozowaną wysokość zysku ze sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19 w 2021 r. o 7,5 proc. Oczekuje, że zarobi 36 mld dolarów, ponieważ podpisuje umowy na dodatkowe dawki oraz otrzymuje zezwolenia na stosowanie preparatów u dzieci.

Firma spodziewa się też dostarczyć do końca roku 2,3 mld dawek preparatu przeciwko COVID-19, czyli o 200 mln więcej niż prognozowała w lipcu. Zyski i wydatki, zauważył Reuter, są równo dzielone z ich niemieckim partnerem BionTechem.

Pfizer istnieje od 172 lat, ale szczepionka przeciwko COVID-19 stała się jednym z najlepiej sprzedających się jego produktów w historii. Trudności, jakie konkurencyjne firmy Moderna i Johnson & Johnson napotkały przy produkcji swoich preparatów, pomogły Pfizerowi zyskać przewagę w podpisywaniu umów na dostawy z innymi krajami.

W trzecim kwartale 2021 r. sprzedaż szczepionki przeciwko COVID-19 przyniosła zysk w postaci 13 mld dolarów. Według siedmiu analityków z firmy dostarczającej dane Refinitiv, spodziewano się 10,88 mld dolarów.

Amerykańska firma dostarcza też dodatkowe dawki szczepionek dla osób, które otrzymały dotychczas wymagane dwa zastrzyki. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email