Pęd po marzenia

Pęd po marzenia
Fot. nadesłane

Avalon Extreme Racing League 2019 to pierwsza w Polsce liga fanów motosportu, zrzeszająca wyłącznie kierowców z niepełnosprawnością, której celem jest promocja tej dyscypliny oraz pomoc uczestnikom w rozwijaniu pasji motoryzacyjnej. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Avalon Extreme, a samą Ligę reprezentuje Sebastian Luty – sportowiec, rajdowiec, ambasador Avalon Extreme.

Stworzenie sekcji racingowej w ramach Avalon Extreme jest odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i wynika z coraz większego zainteresowania tej grupy motorsportem. Inspiracją są z pewnością sukcesy kierowców, takich jak Sebastian Luty. To prawdopodobnie jedyny na świecie kierowca rajdowy sparaliżowany w 95%, który kieruje pojazdem za pomocą 2 joysticków, ściga się z osobami w pełni sprawnymi i wygrywa. Pokazuje on, że samochody rajdowe mogą być zaadaptowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności ruchowej, by umożliwiać im realizację pasji wyścigowej.

Liga stworzona przez Avalon Extreme zrzesza osoby z niepełnosprawnościami, które biorą aktywny udział w zawodach i wydarzeniach motorsportowych na poziomie amatorskim lub profesjonalnym i chcą rozwijać swoją pasję pod skrzydłami Avalon Extreme.

Przystąpienie do Ligi jest bezpłatne – wymaga jedynie zgłoszenia online przez formularz rejestracyjny znajdujje się TUTAJ

– Avalon Extreme Racing League 2019 to projekt stworzony z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, które lubią motorsport i adrenalinę, jaką daje prędkość na torze. Sportowcy, którzy jeżdżą już kolejny sezon mówią, że „za kółkiem” czują się równi z kierowcami pełnosprawnymi – nie ma dla nich taryfy ulgowej. Dają z siebie wszystko! Przynosi im to wiele satysfakcji, motywacji do dalszych treningów i spełniania marzeń także w innych sferach życia – zachęca Tomasz Biduś, koordynator projektu Avalon Extreme.

W sezonie 2019 Avalon EXTREME Racing League wspiera starty swoich członków w zawodach KTD Scriptum Race Day, które odbywają się na torach w całej Polsce. W sezonie 2019 odbędą się jeszcze 3 rundy zawodów: 3 sierpnia w Bednarach, 24 sierpnia na torze w Ułężu, a 29 września odbędzie się runda finałowa.

– W projekcie Avalon Extreme Racing League 2019 chodzi o pokazanie sportów ekstremalnych i widowiskowych, jakimi są motorsporty, uprawianych przez osoby z niepełnosprawnością. Na torze, prowadząc auto odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb, możemy skutecznie konkurować ze sprawnymi sportowcami. Zależy nam, aby coraz więcej osób dowiedziało się, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca marzeń i że można dalej realizować swoją pasję – mówi Sebastian Luty, kierowca rajdowy, ambasador Avalon Extreme .

Sebastian Luty – ambasador Avalon Extreme w dyscyplinie motorsportu, prawdopodobnie jedyny na świecie w 95% sparaliżowany kierowca, prowadzący 390-konnego Mitsubishi Lancera za pomocą dwóch joysticków. Sebastian Luty na torze rywalizuje z pełnosprawnymi kierowcami. Jest zdobywcą I miejsca w kategorii ON oraz II miejsca w Klasyfikacji Generalnej ON w cyklu Avalon Extreme Race Day Cup 2018 oraz II miejsca w klasie PROFI3500 na V rundzie Tor Poznań Track Day 2019. Od zawsze ciągnęło go do sportów związanych z wysokim poziomem adrenaliny. Poprzez swoje działania w ramach Avalon Extreme, pragnie zmienić wizerunek osób niepełnosprawnych w Polsce.

Członkowie Avalon Extreme są sportowcami z niepełnosprawnościami, których pasją są dyscypliny ekstremalne. Intensywnie je trenują i zachęcają do tego innych. Promują aktywny styl życia poprzez organizowanie treningów rugby, bieganie, motorsport, narciarstwo, kolarstwo czy wakeboard. Projekt Avalon Extreme Racing League 2019 stworzyli także po to, by inspirować i zachęcać do aktywności sportowej inne osoby z niepełnosprawnościami. Promują podejmowanie wyzwań, które w pierwszej chwili mogą wydawać się szalone i niemożliwe do zrealizowania.

Print Friendly, PDF & Email