PasjONaci: Stix – droga do tańca o kulach

PasjONaci: Stix – droga do tańca o kulach
Fot. Adminstrator

Dergin Tokmak to 44–letni tancerz i akrobata znany również pod pseudonimem Stix. Stał się znany dzięki widowiskowym tańcom breakdance podczas licznych występów telewizyjnych i na ulicach Augsburga. Już od młodzieńczych lat swoją determinacją i silną wolą pokazuje, że każdy powinien walczyć o swoje marzenia, nawet jeśli na co dzień porusza się o kulach.

Rodzice Dergina przyjechali do Niemiec z Turcji. Ich syn już jako roczny chłopiec zmagał się z chorobą Heinego–Medina wywołaną przez wirus polio. W rezultacie stracił kontrolę nad lewą nogą, a niedługo później także nad prawą. Niemal całe dzieciństwo spędził w szpitalach, gdzie poddawano go leczeniu z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Niestety żadna z nich nigdy nie przywróciła Derginowi pełnej władzy w nogach. Nauczył się więc chodzić na rękach.

Dergin Tokmak starał się zaakceptować swoją niepełnosprawność i funkcjonować najlepiej jak mógł. Nie było to proste. Nastolatek codziennie patrzył na sprawnych kolegów, którzy bez trudu biegali, którzy po prostu chodzili. Tokmak postanowił, że mimo swojej dysfunkcji nie podda się. U młodego człowieka zaczęła rodzić się fascynacja tańcem i akrobatyką – z pozoru nieosiągalnym wówczas marzeniem było dla niego występowanie przed wielką publicznością. Pod wpływem filmu „Breakdance”, Dergin w wieku 12 lat zaczął tworzyć własny rodzaj tańca z wykorzystaniem kul, którymi wspierał się podczas chodzenia. Doskonalił autorską technikę i w niedługim czasie spełniło się jego największe marzenie – po raz pierwszy wystąpił przed widownią. Niemieckie sceny breakdance i hip–hop poznały tańczącego o kulach młodego mężczyznę, który nie tylko świetnie radził sobie ze skomplikowaną choreografią, ale okazał się dużo lepszy od swoich w pełni sprawnych konkurentów.

Jako jedyny niemiecki i jedyny niepełnosprawny artysta należał do zespołu Cirque du Soleil. Nazywany Utykającym Aniołem, odbył w raz z grupą ogólnoświatową trasę taneczną „Varekai”.

Od początku lat 90. zapraszany przez telewizje i producentów – bierze udział w licznych talk show i talent show, spotach reklamowych i programach. Był gościem koncertów, targów oraz pokazów. W 2006 roku wraz Tilem Schweigerem zagrał w muzycznym filmie „Gdzie jest Fred”, cztery lata później wystąpił w szwajcarskim dokumencie „The Rising Sun” w reżyserii Fabian Kimoto, a w 2011 pojawił się w niemieckim programie telewizyjnym The Supertalent, gdzie dostał się do finału i stał się znany światowej publiczności. W 2012 roku opublikował swoją autobiografię „Stix: Moja droga do tańca o kulach”.

W 1993 Dergin zajął 1. miejsce na Europejskich Zawodach Breakdance. Rok później zdobył 1. miejsce na Mistrzostwach Niemiec w tańcu freestyle’owym. Został także laureatem nagrody Media Prize „Seven”, którą przyznała mu niemiecka stacja Radio 7 w 2012 roku.

https://youtu.be/OkwCLc85HVY

Fot. Dergina Tokmaka, Instagram @stixsteps 

  Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18104 

Print Friendly, PDF & Email