PasjONaci: Są schody, ale liczy się cel

PasjONaci: Są schody, ale liczy się cel
Fot. Adminstrator

Schody w tym przypadku mają dosłowne znaczenie. Osoby niepełnosprawne, które chcą dostać się na elbląską strzelnicę, potrzebują pomocy osób trzecich. Utrudnione wejście do obiektu przy ulicy Robotniczej stanowi dla nich nie lada problem. To jednak nie stoi na przeszkodzie Januszowi Florkowi, który drużynowo zajął trzecie miejsce podczas Mistrzostw Europy.

Elbląski medalista, Janusz Florek od lat spełnia się w sportowym strzelaniu. Ta dziedzina sportu wśród niepełnosprawnych rządzi się swoimi zasadami.

– Dla karabiniarzy są specjalne siedziska, jeśli jest taka potrzeba można korzystać z wózków. Wszystko jest opisane w regulaminach międzynarodowych. Mimo mojej niepełnosprawności mogę spełniać się w tym sporcie – mówi Janusz Florek.

Elblążanin zdobył liczne medale podczas mistrzostw Polski, a największym sukcesem w jego karierze było zajęcie trzeciego miejsca podczas Mistrzostw Europy w 2002 roku. Nad precyzją strzałów sportowiec pracuje pod okiem trenerów elbląskiego klubu Orzeł. Sama strzelnica ma bardzo dobrą infrastrukturę dla niepełnosprawnych, ale problemem jest dojście do niej. Do tego w ostatnim czasie strzelcy musieli się przenieść się do piwnicy. Sytuację komentuje Bartosz Czerniawski, trener kadry wojewódzkiej:

Osoby przemieszczające się na wózkach inwalidzkich mają utrudniony dostęp do strzelnicy. Klatka schodowa liczy wiele schodów. Jedną furtką jest wejście boczne, niemniej jednak tam również jest dość pokaźny schodek, który dla takich osób jest nie do pokonania samodzielnie. Sama strzelnica natomiast jest przestronna i gotowa do przyjęcia osób niepełnosprawnych. Do niedawna mieliśmy lepszą sytuację z dostępem, gdyż strzelnica była na parterze w budynku basenu miejskiego przy ulicy Robotniczej. Teraz znajdujemy się w piwnicy tego pomieszczenia.

Trening z osobą niepełnosprawną różni się kilkoma kwestiami. Tak zwane "postawy" należy dobierać zgodnie z niepełnosprawnością zawodników. W każdym przypadku trener pełni funkcję asystenta i pomocnika. Zawodnicy mają dużo sprzętu, który należy przenosić i to dla niepełnosprawnych może również stanowić utrudnienie.

Niestety, jak udało nam się ustalić w najbliższym czasie elbląska strzelnica nie przejdzie żadnego gruntownego remontu.

  Joanna Siudak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18529 

Print Friendly, PDF & Email