PasjONaci: Niepełnosprawny gra brwiami w Minecrafta

PasjONaci: Niepełnosprawny gra brwiami w Minecrafta
Fot. Adminstrator

Od tego niesamowitego wydarzenia minęły już trzy lata, a mimo to nagranie wideo wciąż budzi ogromne emocje – czyli słów kilka o nowoczesnej technologii, która rusza na pomoc w walce z wykluceniem osób niepełnosprawnych. Wirtualny świat gier dostępny dla każdego? Mówimy zdecydowanie TAK!

W wieku XVI ludzkość wynalazła pierwszą sztuczną kończynę, wiek XVII opanował silnik parowy, a kolejne dwustulecie przyniosło termometr rtęciowy, pierwszą linię telegrafu optycznego i szczepionkę przeciwko ospie wietrznej. Dalej, w 1829 powstała pierwsza lokomowtywa „Rocket”, a w 1861 telefon. Burzliwemu okresowi konfliktów i wojen towarzyszyło wynalezienie silnika odrzutowego i światłowodów. Od tego czasu technika ruszyła do przodu tak bardzo, że trzy lata temu byliśmy świadkami wydarzenia, które przełamało wszelkie schemty. Do głosu doszedł informatyczny spryt i ogromna wiedza z działu techniki.

Rdzeniowy zanik mięśni nie jest już barierą

Fani gier komputerowych na pewno zrozumieją żal chłopaka, który z powodu swojej niepełnosprawności nie mógł uczestniczyć w wirtualnym świecie. Jednakże w 2014 roku internet opanowało niesamowite nagranie, na którym widać, jak Alex – chłopak z rdzeniowym zanikiem mięśni – gra w popularną grę wideo jaką jest Minecraft. Umożliwiła mu to fundacja SpecialEffect, która zajmuje się włączaniem osób niepełnosprawnych do cybernetycznego świata. Jak to robią? Za pomocą nowoczesnych technologii umożliwiających poruszanie się po wirtualnym świecie np. brwiami. 

Oto nagranie wideo, które pokazało, że niemożliwe staje się możliwe dzięki rowojowi współcesnej mechaniki, techniki i informatyki.

Więcej informacji na temat fundacji i jej działań na stronie: http://www.specialeffect.org.uk/

https://youtu.be/D2HEsXe0Mqk

  Agnieszka Malinowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15891 

Print Friendly, PDF & Email