PasjONaci: Nagrodzona za pomoc potrzebującym

PasjONaci: Nagrodzona za pomoc potrzebującym
Fot. Adminstrator

Elblążanka, dr hab. teologii Marta Kowalczyk odznaczona została przez Zakon Maltański "Krzyżem Pro Merito Melitensi". Wyróżnienie, przyznawane jest osobom zajmującym się bezinteresowną pomocą i pracą na rzecz osób potrzebujących. Na liście osób z tym zacnym odznaczeniem znajdują się m. in. Władysław Bartoszewski, Zbigniew Religa oraz Maria Kaczyńska.

– Jest to na pewno duże wyróżnienie. Cieszę się, że zostałam doceniona za dotychczasową pracę. To także zobowiązanie na przyszłość, aby dalej kontynuować pracę na rzecz potrzebujących – podkreśla Marta Kowalczyk.

A dla tych, od kilku lat niestrudzenie robi bardzo wiele. Sama jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku, jednak to nie przeszkadza jej realizować się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Z Fundacją Maltańską współpracowała przez 4 lata. W ramach projektów, przez ten czas udało jej się objąć pomocą w różnym zakresie około 150 osób niepełnosprawnych zarówno ruchowo jak i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z Elbląga i powiatu.

– Organizowaliśmy różnego rodzaju szkolenia, dzięki którym wiele z tych osób mogło podnieść kwalifikacje bądź zdobyć nowy zawód, spotkania z psychologiem i fizjoterapeutą, zakupiliśmy też kilkadziesiąt artykułów pomocowych, takich jak laptopy z odpowiednim oprogramowaniem, specjalne dyktafony, sprzęt rehabilitacyjny w postaci wózków inwalidzkich, krzeseł pionizujących, chodzików czy poduszek przeciwodleżynowych. Oferowaliśmy również wsparcie w postaci asystenta dla osób poruszających się na wózkach oraz pomoc prawną, dzięki czemu wielu osobom udało się rozwiązać problemy z mieszkaniem czy z zadłużeniem – tłumaczy Marta Kowalczyk.

Od 2 lat Marta działa jednak na nieco innym polu. Angażuje się bowiem bardziej w pomoc poszkodowanym na Ukrainie, a konkretnie koordynuje i organizuje zbiórki, dzięki którym do tych najbardziej potrzebujących trafia to, co najpotrzebniejsze czyli m. in. środki czystości, środki odkażające oraz odzież.

9 publikacji na koncie

Choć nagrodę Marta otrzymała za całokształt swojej pracy, docenione także jej dorobek naukowy, w tym na rzecz samego Zakonu Maltańskiego. W 2015 roku ukazał się przygotowany przez nią Maltański Poradnik dla Seniorów, który jest bezpłatnie rozprowadzany w ośrodkach Pomocy Maltańskiej. W lipcu, tego roku zaś ukazała się już 9 książka, pierwsza pod jej redakcją. Jest ona ukoronowaniem konferencji maltańskiej, która odbyła się w 2014 r z okazji 900–lecia istnienia zakonu maltańskiego.

– Publikacja jest podsumowaniem działalności zakonu na ziemiach polskich. Praca nad nią trwała długo, gdyż jest to praca zbiorowa. Publikacja, z której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, zawiera głównie historyczne artykuły, których autorami są znani specjaliści z zakresu znajomości zakonów rycerskich i historii średniowiecza. Z publikacji można dowiedzieć się jak szeroki wachlarz pomocy oferuje Zakon Maltański. Niewiele osób wie, że w kilka lat po tym jak zakon został zatwierdzony przez papieża Paschalisa w XII w., w Poznaniu powstało pierwsze na ziemiach polskich hospicjum. W Poznaniu do tej pory istnieje maltański WTZ oraz bezpłatna przychodnia maltańska, zaś na terenie woj. warmińsko–mazurskiego, w Barczewie działa szpital dla osób chorych na śpiączki, prowadzony przez zakon – dodaje Marta Kowalczyk.

Mimo natłoku obowiązków, Marta jednak nie zwalnia tempa.

– Chciałabym skończyć jak najszybciej książkę, którą w tej chwili piszę o Dorocie z Mątów. Moim marzeniem jest także, aby wydać publikację o średniowiecznej mistyczce, wizjonerce – Jucie z Chełmży. Przede wszystkim, chciałabym jednak pracować na uczelni jako wykładowca etatowy i móc promować magistrów i doktorantów – podsumowuje Marta Kowalczyk.

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16498 

Print Friendly, PDF & Email