PasjONaci: Na pierwszym miejscu pasja

PasjONaci: Na pierwszym miejscu pasja
Fot. Adminstrator

Urodziła się w 1988 roku. Została porzucona na ulicy. Kilka lat spędziła w rządowym sierocińcu w Nankinie, w Chinach. Potem trafiła do amerykańskiej rodziny z Michigan. Historia Scout Bassett to gotowy materiał na film.

Jako niemowlę utraciła prawą nogę. Gdy była mała, została porzucona na ulicy. Spędziła siedem lat w rządowym sierocińcu w Nankinie, w Chinach. Żyła z prowizoryczną protezą połączoną ze skórzanymi pasami i taśmą maskującą. Nigdy nie wychodziła z sierocińca, spędzała dni na myciu podłóg, zmywaniu naczyń i opiece nad młodszymi dziećmi.

W 1995 roku została adoptowana przez amerykańską parę z Michigan. Przeprowadzka nie była łatwa, bo Scout nie znała angielskiego. By lepiej zaadoptowac się do nowego miejsca i nowych ludzi, Bassett zaczęła uprawiać sporty zespołowe. Próbowała koszykówki, softballu, golfa i tenisa ziemnego. Nie szczędziła także energii na lekkoatletykę i triathlon.

W wieku 14 lat poznała Fundację Challenged Athletes (CAF), która udzieliła dotacji na sfinansowanie jej szkolenia, jednocześnie pozwalając na udział w prowadzeniu klinik i mentorowanie młodych osób po amputacji. W 2016 roku udało jej się zakwalifikować do swojej pierwszej drużyny paraolimpijskiej.

Prawdziwe (chińskie) imię Scout to Zhu Fughi. Nie była ona jedynym dzieckiem adoptowanym przez Joe i Susi Basset. Małżeństwo dało nowy dom jeszcze dwóm dzieciom z tego samego sierocińca w wieku siedmiu lat.

Swoją edukację zwieńczyła dyplomem potwierdzającym ukończenie studiów socjologicznych na Uniwersytecie California w Los Angeles. Dość szybko potrafiła efektownie i efektywnie przemawiać. Mówcą motywacyjnym jest do dziś. Wielokrotnie podkreśla, że w życiu należy trzymać się tego, co kochamy, a na czele wszystkiego co robimy, powinna stać nasza pasja. Nawet wtedy, gdy wydaje się, że nie ma w życiu na nią czasu.

Do Chin powróciła w 2011 roku podczas rozgrywanych tam mistrzostw świata w paratriatlonie. Wystartowała też w paraolimpiadzie w 2016 roku. W Rio de Janerio zajęła piąte miejsce w biegu na 100 metrów i dzisiąte miejsce w skoku w dal. Trzykrotnie brała udział w mistrzostwach globu (w 2013r., 2015r. i 2017r.). Na ostatnich mistrzostwach świata zdobyła dwa medale koloru brązowego – w biegu na 100 metrów i w skoku w dal.

Źródło: teamusa.org

Fot.: Scout Bassett

  Oprac. MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18900 

Print Friendly, PDF & Email