PasjONaci: Czasem wystarczy rozmowa

PasjONaci: Czasem wystarczy rozmowa
Fot. Adminstrator

Pomiędzy nauką (na co dzień uczy się w IV LO w Elblągu) a realizowaniem pasji (śpiewa i gra na gitarze) znajduje czas, by pomagać innym. O tym, co dla niej najważniejsze w wolontariacie, opowiada Anna Mościcka, jedna z laureatek Samorządowego Konkursu Nastolatek „8 Wspaniałych”.

Jak została Pani wolontariuszką?

Anna Mościcka: Mam niepełnosprawną siostrę, myślę, że to wpłynęło na moją decyzję. Dla większości ludzi osoby z niepełnosprawnościami są inne, obawiają się ich, a naprawdę nie ma czego. Trzeba spojrzeć na to inaczej. Stwierdziłam, że chcę pomagać innym, że chcę być dla drugiego człowieka.

Co oznacza pomagać innym?

To wewnętrzna potrzeba spełnienia się w jakiś sposób. Pomoc może mieć różnorodną formę.

W jakiego rodzaju działania najczęściej się Pani angażuje?

A.M.: Najczęściej są to akcje zorganizowane przez bursę i przez szkołę, ale też przez hospicjum. Asystuję niewidomej pani. Pomagam jej w zakupach, czasem po prostu wyjdę z nią na spacer, żeby nie czuła się samotna i miała poczucie, że ktoś z nią jest. Wielu osobom zależy na zwykłej rozmowie. Zdarza się, że pacjenci hospicjum, którzy czują się opuszczeni przez rodzinę, najbardziej potrzebują takiego wsparcia.

Co jest najważniejsze w wolontariacie?

Drugi człowiek. Czasem wystarczy wsłuchać się w jego problemy. W takich sytuacjach, gdy ktoś czuje się samotny, może się komuś wygadać, od razu jest mu lżej na sercu. Często dzięki takiej rozmowie ludzie sami angażują się w wolontariat i pomagają innym, zachęcając do tego kolejne osoby.

Jak przedstawiają się plany na przyszłość?

Zostały mi jeszcze dwa lata szkoły. Planuję rozpocząć studia związane z psychologią. Oczywiście zamierzam kontynuować swoją pracę wolontariusza.

Chciałabym przejąć inicjatywę w parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Błudowie, żeby coś ciągle się działo. Chodzi o różne występy artystyczne, szczególnie dzieci – warto zainwestować w ich czas i rozwój. Mam też w planach zorganizowanie spotkania dla osób niepełnosprawnych.

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15937 

Print Friendly, PDF & Email