PasjONaci: Chłopak na medal

PasjONaci: Chłopak na medal
Fot. Adminstrator

 Uczęszcza do III klasy o profilu technik analityk z innowacją służby w Policji i Straży Pożarnej oraz zajmuje się wolontariatem w Ośrodku Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczym, gdzie dzieli się pozytywną energią z podopiecznymi. „Niesienie pomocy jest dla mnie czymś normalnym”– mówi Maciej Warda, laureat tegorocznego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.

Skąd u Ciebie chęć niesienia pomocy?

Od rodziców, od mamy w szczególności. Uczęszczała ona na spotkania miłośników Kresów Południowo Wschodnich i Lwowa. Po pewnym czasie zaczęła mnie ze sobą zabierać. Tam spotkałem wielu ludzi, którzy potrzebowali pomocy, nie chodziło tylko o zrobienie zakupów, ale o najzwyklejszą rozmowę. Zaczęły się wycieczki, przy których starałem się pomóc. Tańczyłem ze starszymi paniami, co sprawiało nie tylko mi, ale i im wiele radości. Później, kiedy w szkole katechetki chodziły na różnego rodzaju wolontariaty, chodziłem razem z nimi. Tak zaczęła się cała historia pomocy dzieciom, osobom niepełnosprawnym i starszym.

Co daje Ci wolontariat?

Satysfakcję, że można pomóc osobie, która nie daje sobie rady z prostymi rzeczami, która potrzebuje mnie bardziej niż inni. Ta gala to nie jest żadne wyróżnienie, ponieważ niesienie pomocy jest dla mnie czymś normalnym.

Spodziewałeś się nominacji?

Szczerze mogę powiedzieć, że nie.

Czy masz pomysł jak namówić osoby w Twoim wieku do niesienia pomocy?

Chęć niesienia pomocy jest chęcią z serca, więc namawianie nic tu nie da. Każdy musi do tego dojrzeć, ponieważ wolontariat to jest dosyć poważna sprawa. Trzeba wiedzieć co nam wolno, a czego nie – zarówno przy dziecku, jak i przy osobie starszej. Trzeba trzymać granicę, którą każdy musi wypracować we własnym zakresie.

Planujesz kontynuować naukę na studiach?

Na razie plany są takie aby zdać szkołę. Najprawdopodobniej podejmę studia zaoczne, żeby
w między czasie znaleźć pracę. Będzie to raczej kierunek techniczny. Jednak karierę swoją wiążę z wojskiem.

 

  Agnieszka Malinowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15900 

Print Friendly, PDF & Email