Pasjonaci: Chce Ukrainy bez barier

Pasjonaci: Chce Ukrainy bez barier
Fot. Adminstrator

Dmytro Schebetyuk jest członkiem ukraińskiej łuczniczej drużyny paraolimpijskiej. Od sześciu lat nie chodzi. Uraz kręgosłupa, którego doznał, na stałe sparaliżował jego obie nogi. Największym szokiem był nie sam fakt konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim, a uświadomienie sobie, jak wiele trudności sprawia poruszanie się w ten sposób po dużym mieście.

Do niedawna kijowska infrastruktura była całkowicie niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dlatego mężczyzn każdorazowo musiał prosić kogoś o pomoc. Korzystanie z komunikacji miejskiej, przejście przez ulicę, chęć pójścia do kawiarni czy nawet potrzeba dostania się do urzędu – bardzo często ludzie pomagali mu wnieść wózek po schodach i pokonać za wysoki krawężnik. Dmytro postanowił to zmienić.

Mimo problemów, jakich doświadczał w związku ze swoją niepełnosprawnością, dowcipnie, czasem sarkastycznie komentuje swoje niepowodzenia i nie przestaje czerpać radości z życia. Chęcią humorystycznego zobrazowania swoich kłopotów w poruszaniu się oraz umożliwienia innym odczucia ich na własnej skórze był pomysł stworzenia gry „Wheelchair Simulator” – symulatora wózka inwalidzkiego w technologii VR. Już niedługo na łamach „Razem z Tobą” napiszemy więcej o tym niecodziennym pomyśle.

W 2016 roku z inicjatywy Dmytra powołany został także projekt Dostupno UA, mający na celu pomoc w dostosowaniu miejsc takich jak kawiarnie, restauracje, toalety i wiele innych do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Do tej pory wiele obiektów Kijowa zaopatrzono w specjalne podjazdy, rampy i platformy – wszystko po to, aby pozwolić normalnie funkcjonować tym, którzy tego potrzebują.

https://www.youtube.com/watch?v=9PYxCNw34bs

Źródło i fot.: Facebook 

  oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18141 

Print Friendly, PDF & Email