Parki narodowe i krajobrazowe dostępne dla wszystkich turystów ?

Parki narodowe i krajobrazowe dostępne dla wszystkich turystów ?
Fot. Pixabay

Rusza program pn.„Obszar chroniony, obszar dostępny” finansowany ze środków unijnych w ramach  Programu Dostępność Plus. Dzięki niemu wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością w 10 parkach przyrodniczych w Polsce.

– Chcemy dostosować ofertę turystyczną tych wyjątkowych miejsc do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam, aby turyści z różnymi potrzebami mogli samodzielnie poruszać się i korzystać z edukacyjnych walorów przyrodniczych tych terenów – wyjaśnia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Rekreacja i turystyka to także forma rehabilitacji społecznej i zdrowotnej. Rozwijając tę gałąź gospodarki, musimy mieć na względzie jej dostępność, rozumianą jako usuwanie barier i unikanie ich tworzenia. I tu pojawia się pojęcie turystyki społecznej, jako szansy dla osób ze szczególnymi potrzebami na wypoczynek i rozrywkę. Dlatego bardzo zależało nam, aby w ramach Programu Dostępność Plus, uruchomić projekt, który umożliwi wsparcie parków narodowych i krajobrazowych w likwidacji różnego rodzaju barier – podkreśla wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Do wdrożenia wypracowanych, modelowych rozwiązań dostępnego parku zostanie wybranych 10 parków przyrodniczych. Każdy otrzyma grant w wysokości ok. 500 tys. zł. Zrekrutowane do projektu parki będą znacząco różnić się od siebie pod względem charakterystyki przyrodniczej. Wśród nich będą parki górskie, nadmorskie, leśne i śródlądowo-akwenowe, umiejscowione w różnych regionach kraju.

Projekt jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz niemiecką fundacją zajmującą się ochroną środowiska Global Nature Fund. Jego realizacja rozpoczęła się 1 czerwca 2021 roku. Planowane zakończenie to 30 listopada 2023 r. Całościowy koszt projektu to nieco ponad 7 mln zł.

Źródło: MFiPR
Print Friendly, PDF & Email