Paraolimpijczycy z nominacjami

Paraolimpijczycy z nominacjami
Fot. Twitter

Igrzyska Paraolimpijskie już za tydzień – 24 sierpnia. Wczoraj reprezentanci naszego kraju odebrali nominacje w Pałacu Prezydenckim. – Wlewacie w serca ludzi nadzieję – mówił Prezydent Andrzej Duda witając sportowców.

Polskę w Japonii reprezentować będzie 90 sportowców a cała reprezentacja ponad 150 osób, w skład których wejdą obok zawodników i przewodników znajdą się trenerzy, fizjoterapeuci i inni. Nasi zawodnicy mierzyć się będą w 12 dyscyplinach paraolimpijskich.

– Szanowna rodzino paraolimpijska, drodzy zawodnicy i trenerzy – uczestnicy XVI letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio! – zwrócił się do reprezentantów Polski Prezydent RP, Andrzej Duda. Ogromnie się cieszę, że mogliśmy państwa przyjąć w pałacu prezydenckim i że mamy ten zaszczyt, mogąc wręczyć państwu nominacje paraolimpijskie. Mam nadzieję, że wszystkie trudności związane z pandemią udało się przezwyciężyć, a wy wrócicie do Polski z bagażem cięższym niż ten, z którym lecicie do Japonii – cięższym o wiele zdobytych medali. Jesteście ludźmi niezwykłego ducha i wykonujecie wspaniałą robotę wlewając nadzieję w serca wielu z nas – także tych, którzy borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki wam odzyskują oni sens życia. Powodzenia – powiedział Andrzej Duda.


Czytaj także: Tokio: Igrzyska paraolimpijskie przy pustych trybunach


W spotkaniu uczestniczył też Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego nie krył zadowolenia z faktu, iż po raz kolejny nominacje są wręczane przez Parę Prezydencką – podobna uroczystość miała miejsce w 2018, kiedy to Para Prezydencka wręczała nominacje Paraolimpijczykom w Belwederze przed zimowymi igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu.

– Przed nami igrzyska paraolimpijskie. Chcielibyśmy oczywiście powalczyć o jak najwięcej medali i o utrzymanie się na 9. miejscu tabeli medalowej wszech czasów, ale najważniejsze, abyśmy zainspirowali kolejne osoby z niepełnosprawnościami do wyjścia z domu – to przecież ok. 15% globalnego społeczeństwa.  Zawodnikom życzę wielu sukcesów i medali, oczywiście najlepiej tych odbieranych w akompaniamencie Mazurka Dąbrowskiego – prezes PKPar, Łukasz Szeliga.

Na zakończenie uroczystości sportowcy przekazali Parze Prezydenckiej zestaw rakietek do badmintona – dyscypliny, która debiutuje w programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio.


Czytaj więcej: Biegacze Poland Business Run pomogą polskim paraolimpijczykom z Tokio


Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (35 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik). Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników – 33 kobiety i 56 mężczyzn. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych: paralekkoatleta Maciej Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski) i parapływaczka Joanna Mendak (Start Białystok). W ceremonii zamknięcia, która ze względu na pandemiczne obostrzenia będzie się odbywała w okrojonym składzie (zawodnicy bezpośrednio po zakończeniu swoich konkurencji wracają do kraju), polskiej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle).

Igrzyska potrwają do 5 września.

Źródło: paralympic.org.pl
Print Friendly, PDF & Email