Pandemia wywołuje i pogłębia uzależnienia

Przed pandemią nasze życie było ułożone, posiadało pewien rytm i codzienny harmonogram. Obecne obostrzenia, izolacja społeczna, prac zdalna i zamknięte szkoły sprawiły, że musieliśmy się na nowo przeorganizować.

Już sama konieczność ułożenia sobie na nowo harmonogramu może wywoływać stres. Do tego wszystkiego rodziny zostały zmuszone do przebywania w swoim towarzystwie praktycznie przez cały czas, a osoby mieszkające samodzielnie zostały pozbawione kontaktów międzyludzkich.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy generuje wiele napięć i trzeba sobie z nimi jakoś poradzić. Problem z emocjami może powodować chęć sięgnięcia po różnego rodzaju używki. Sytuacji, których można doświadczać w związku z uzależnieniem jest co najmniej kilka.

Ewa Wiśniewska, psycholog zajmujący się między innymi profilaktyką uzależnień w filmie powie, co zrobić i gdzie się zgłosić w przypadku problemów z używkami. Problem może dotyczyć nas samych albo naszych najbliższych.

Osoby, które mają potrzebę konsultacji ze specjalistą, proszone są o kontakt z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej pod całodobowym numerem telefonu 58 622 22 22.

Pomoc, nie tylko w obszarze wsparcia psychologicznego, można również uzyskać na stronie internetowej www.gdyniawspiera.pl.

Magdalena Śliżewska
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email