Pamiętajmy - dobro powraca

Pamiętajmy - dobro powraca
Fot. nadesłane

W dniach 25-31 października obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień Świadomości Epidermolysis Bullosa (EB). Jest to tzw. pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Choroba ta uwarunkowana jest genetycznie. Występuje bardzo rzadko. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 500 osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Symbolem osób chorujących na EB jest motyl. Na skutek niedoboru kolagenu w skórze, staje się ona niezwykle krucha i delikatna, niczym skrzydła motyla. Każde nawet niewielkie otarcie lub uraz mogą powodować trudno gojące się rany i pęcherze. Mimo, iż na tę ciężką i bolesną chorobę nie wynaleziono jeszcze leku, to chorym można skutecznie pomóc poprzez stosowanie specjalistycznych opatrunków. Są one niestety bardzo kosztowne.

Z EB zmaga się 6-letni radomianin Krzyś Czupryn. Pomimo walki z chorobą jest on dzieckiem bardzo pogodnym i radosnym. Wielu mieszkańców Radomia, a także różnych organizacji i placówek włącza się w pomoc chłopcu, zbierając pieniądze na jego leczenie poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez charytatywnych i zbiórek.

X Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego w  Radomiu, w którym na co dzień pracuję już od dłuższego czasu aktywnie angażuje się w  pomoc Krzysiowi i jego rodzicom. Jest to wyjątkowa szkoła, bowiem to jedyne na Mazowszu w pełni integracyjne liceum. Oznacza to, że wszystkie klasy w tej placówce są integracyjne. Liczą maksymalnie do 20 uczniów. W każdej z nich uczy się 15 osób pełnosprawnych oraz 5 uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wzajemny szacunek, akceptacja i empatia są dla nas najważniejsze. Integracja to niewątpliwie nasza główna idea, która wyróżnia nas na tle innych liceów. Pomysł ten został zapoczątkowany w  naszej szkole prawie 20 lat temu. W związku z tym nasza młodzież często bierze udział w  różnych inicjatywach i projektach społecznych związanych z osobami z  niepełnosprawnością.

We wrześniu 2020 r. nasz Samorząd Uczniowski zainicjował akcję zatytułowaną Konarski – szkoła z sercem! Jej głównym celem było zebranie funduszy na zakup metalowego serca na plastikowe nakrętki po napojach, które od wielu lat społeczność naszej szkoły segreguje i zbiera, by pomóc małemu Krzysiowi. Koszt zakupu takiego pojemnika był bardzo wysoki. Jednak młodzi ludzie wymyślili i zorganizowali wiele działań, by osiągnąć zamierzony cel. Mając wsparcie rodziców i nauczycieli zorganizowali kiermasz, licytacje na Facebooku i  akcję zbierania pieniędzy na zrzutka.pl. Akcja zakończyła się sukcesem. Serce ustawione przy wejściu do szkoły – to symbol integracji społeczności szkolnej, wspólnych charytatywnych działań oraz świadomości ekologicznej. Nasi uczniowie regularnie wrzucają do niego nakrętki.

W maju 2021 r. po powrocie do nauki stacjonarnej zorganizowaliśmy festyn charytatywny, podczas którego zbieraliśmy pieniądze dla Krzysia. Z uwagi na przypadające 26 maja urodziny chłopca festyn przerodził się w jego przyjęcie urodzinowe. Imprezę przygotowała duża grupa ludzi o gorących sercach – nasi licealiści, nauczyciele, rodzice i każdy kto chciał pomóc. Patronat nad festynem objął Prezydent Miasta Radomia.

W obecnym roku szkolnym z okazji Międzynarodowego Tygodnia Świadomości EB poprowadziliśmy dla naszych licealistów z klas pierwszych zajęcia wychowawcze pt. Prawdziwi bohaterowie nie noszą peleryn, podczas których przedstawiliśmy historię Krzysia i  zachęcaliśmy do angażowania się w pomoc osobom potrzebującym. Chcemy by hasła naszej szkoły Szkoła z sercem oraz Włącz integrację były cały czas aktualne i wprowadzane w życie. Społeczność szkolna w ciągu całego tygodnia zbierała pieniądze przeznaczone na pomoc Krzysiowi. Jednak chłopiec potrzebuje ciągłej pomocy. Jesteśmy Szkołą z Sercem, a to zobowiązuje. Zwracamy się do Was z apelem, o wsparcie dla naszego bohatera poprzez odwiedzanie strony internetowej http://www.pomocdlakrzysia.pl oraz bazarku Krzysia prowadzonym przez jego mamę na FB https://www. facebook.com/krzysczupryn/ Pokażmy, że potrafimy pomagać. Pamiętajmy – dobro powraca.

Print Friendly, PDF & Email