PajONaci: Niesłyszący model robi karierę

PajONaci: Niesłyszący model robi karierę
Fot. Adminstrator

Nyle Dimarco jest modelem i społecznikiem, ale także osobą głuchą. Jest zwycięzcą programu „American ‘s Next Top Model’s” oraz czempionem w programie „Dancing with the stars”. 

Dimarco założył również fundację, która działa na rzecz środowiska osób niesłyszących. Szerzy świadomość o ASL (Amerykańskim Języku Migowym) oraz jego kulturze oraz walczy o wprowadzenie zapisu w amerykańskim prawie, który zapewniałby dostęp do języka migowego wszystkim głuchym dzieciom w USA przed 5 rokiem życia.

Dimarco wychowywał się w rodzinie, w której ponad 25 członków jego rodziny to osoby głuche, włączając w to także jego brata bliźniaka, który jest DJ-em. Tylko około 10 proc. głuchych dzieci pochodzi z rodzin niesłyszących, 90 proc. z nich rodzi się w rodzinie słyszącej.

– Wielu ludzi, nie wie, że osoba głucha może normalnie funkcjonować w społeczeństwie, że jest inteligentna i może odnosić sukcesy. Niestety tylko 25 proc. rodziców dzieci głuchych używa języka migowego. Do 5 roku życia to najlepszy czas dla dziecka głuchego na nabywanie nowych umiejętności językowych. Potem dzieci mają trudności z komunikowaniem się z innymi ludźmi, nazywa się to „ograniczaniem języka”, dlatego nie można pomijać tego okresu. Dorastanie bez języka bowiem zmienia mozg dziecka na zawsze, wpływa na pamięć, umiejętność czytania i pisania, zdolności matematyczne i utrudnia im posługiwanie się płynnie w jakimkolwiek języku w przyszłości – podkreśla Nyle Dimarco – Dla każdego dziecka, które ogląda teraz to wideo, chciałbym powiedzieć, że będziecie musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, ale jedyny sposób aby wyjść z tego obronną ręką, to nigdy się nie poddawać – dodaje.

https://www.youtube.com/watch?v=nwHN3WdO1Vg

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16467 

Print Friendly, PDF & Email