Pączek, pączek, nie ma rączek

Pączek, pączek, nie ma rączek
Fot. Adminstrator

Tak mówi staropolskie przysłowie o zapustach czyli w kalendarzu chrześcijańskim ostatnim czwartku przed Wielkim Postem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Artykuł pierwotnie pojawił się na łamach Razem z Tobą w lutym 2010 roku.

„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu Wielkiego Postu, podczas którego katolicy powinni zachowywać wstrzemięźliwość.

Najpopularniejszymi w tym dniu potrawami są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się słoniną, boczkiem i mięsem, które suto zapijano wódką.

Pączek i jego historia

Historia pączka sięga aż czasów rzymskich. Ostatnie dni karnawału w starożytnym Rzymie były czasem zabawy oraz jedzenia i picia. Wszyscy spożywali wówczas tłuste potrawy, w szczególności pączki. W Polsce zwyczaj smażenia pączka pojawił się dopiero w IX wieku.

Pierwsze pączki nie przypominały jednak tych dzisiejszych. Przyrządzano je z ciasta chlebowego, nadziewanego słoniną i smażonego na smalcu. Dopiero w XVI wieku zaczęły pojawiać się słodkie wypieki.

Idealny pączek jest pulchny i lekko zapadnięty w środku. Dookoła pączka powinna być jasna obwódka, świadczy to o świeżości oleju, na którym był smażony.

Przeciętny pączek waży ok. 50 gramów i ma ponad 200 kalorii. Aby to spalić, należy biegać przez 20 minut, jeździć na rowerze przez 54 minuty lub spacerować przez 58 minut. Ale te fakty nie odstraszają żarłoków. W Tłusty Czwartek Polak zjada prawie 3 pączki. Tego dnia zjadamy ich ponad 100 mln!

Obowiązuje też przesąd, że jeśli nie zjemy choć jednego pączka, nie będzie nam się wiodło, bo ”kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zniszczą pole i będzie miał pustki w stodole”.

***My w redakcji też świętujemy i nie dajemy powodów do spełnienia się starych porzekadeł;)

Oprac. JP 

Print Friendly, PDF & Email