Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku III etap znoszenia obostrzeń

Otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od poniedziałku III etap znoszenia obostrzeń
Fot. Krystian Maj / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś daty i zakres III etapu znoszenia obostrzeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa. Co się zmieni?

– Wiem, że ostatnie dni, ostatnie tygodnie, miesiące były dla wielu z nas trudne. Staramy się korzystać z usług wszystkich wysiłków dążących do pokonania koronawirusa. Jednak ciepłe dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny – zaznaczył na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej premier. – Nic nie będzie już takie jak wcześniej, a powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej i nowej normalności zależy od tego, jak będziemy się trzymać rygorów.

Co się zmienia od poniedziałku?

Od 18 maja otwarte będą mogły być salony fryzjerskie i kosmetyczne. Działalność ta będzie musiała jednak być prowadzona w odpowiednim reżimie sanitarnym. Konieczne będzie m.in. umawianie się na konkretną godzinę (telefonicznie lub on-line) tak, by w danym salonie nie gromadzili się ludzie. Obowiązywało będzie m.in. zasłanianie ust i nosa (jeśli zabieg na to pozwala). Wśród zasad bezpieczeństwa wymienione jest także używanie jednorazowych ręczników (gdy jest to możliwe).

Od 18 maja będą mogły też działać restauracje, kawiarnie i bary, które również zobligowane będą do funkcjonowania w odpowiednim reżimie sanitarnym. Obowiązywał będzie limit osób w lokalu: 1 osoba na 4 m². Konieczna będzie również dezynfekcja stolika po każdym kliencie, a stoliki te będą musiały być rozstawione w odległości 2 metrów. Obsługa danego lokalu gastronomicznego będzie musiała nosić maseczki i rękawiczki.

Od 18 maja zmienia się także kwestia limitu w środkach transportu publicznego. Od poniedziałku w autobusie, tramwaju czy metrze wyniesie on: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących (w tym drugim przypadku również będzie musiała być wolna połowa miejsc siedzących).

Od najbliższej niedzieli (17 maja) zmieni się także limit wiernych w kościołach. Do tej pory w uroczystościach religijnych uczestniczyć mogła 1 osoba na 15 m² danej świątyni. Natomiast od niedzieli będzie to 1 osoba na 10 m².

Wraca sport w halach

18 maja jest też dniem, w którym otwarte będą mogły być pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby + 4 trenerów). Wróci także możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze: stadionach, boiskach, skoczniach narciarskich, torach i orlikach (max. 14 osób na obiekcie +2 trenerów).

Tego samego dnia w salach i halach sportowych wrócą zajęcia sportowe. Ilość osób, które jednocześnie będą mogły przebywać w sali uzależniona jest od wielkości obiektu:

  • do 300 m² – 12 osób + trener;
  • do 800 m² – 16 osób + 2 trenerów;
  • do 1000 m² – 24 osoby + 2 trenerów;
  • powyżej 1000 m² – 32 osoby + 3 trenerów.

Możliwe próby w teatrach

Ponadto od 18 maja działalność wznowią kina plenerowe (w tym samochodowe). Możliwe będzie również wznawianie zdjęć na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), wróci także możliwość nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, a teatry będą mogły wznowić próby i ćwiczenia. Możliwe będzie także prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych oraz zajęć praktycznych w szkołach policealnych.

Opieka nad dziećmi w klasach 1-3

– Epidemia zmieniła nasze życie w wielu różnych jego gałęziach – także w edukacji. Zmusiła nas, by przejść z tradycyjnego systemu nauczania do szkolenia na odległość. Dziękuję nauczycielom, że przestawili się na nauczanie zdalne – mówił dziś Dariusz Piontkowski.

Od 18 maja będą mogły być prowadzone zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesnego wspomagania rozwoju i specjalistyczna rewalidacja.

– Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomiona będzie opieka dzieci w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych. Możliwe będą również konsultacje z nauczycielami maturzystów i uczniów klas ósmych. Od 1 czerwca umożliwimy to wszystkim uczniom – przekazał premier Morawiecki.

Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

Dystans społeczny nadal obowiązuje

Podczas konferencji prasowej pojawiło się też pytanie odnośnie spotkań w mniejszym gronie rodzinnym. Tu minister Szumowski zaapelował, by pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i obowiązującego dystansu społecznego. Pojawiła się także kwestia organizacji wesel.

– W tej chwili zaczynamy uruchamianie sektora gastronomicznego. To jest dopiero zapowiedź tego, że on zaczyna funkcjonować z reżimem sanitarnym, z dystansem między osobami, z wymogami sanitarnymi. Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim będziemy mówili czy możemy zrobić duże imprezy jakimi są wesela, duże spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w tym reżimie dystansowania się. Dajmy sobie trochę czasu, zobaczymy jak wyglądała będzie sytuacja wtedy, gdy ruszy sektor gastronomiczny – mówił Łukasz Szumowski.

Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że rząd nie ma zamiarów zamykania województwa śląskiego.

Fot. Krystian Maj / KPRM
Print Friendly, PDF & Email