Oswój, Zrozum – Odczaruj Niepełnosprawność

Oswój, Zrozum – Odczaruj Niepełnosprawność
Fot. PFRON

Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie zorganizowało I konferencję pt. „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON – Oswój, Zrozum – Odczaruj Niepełnosprawność”, która odbyła się w Tczewskim Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Jej celem było poszerzenie wiedzy o nowatorskich metodach terapii i leczenia osób z niepełnosprawnościami oraz omówienie problemów związanych z ich seksualnością.

Konferencja składała się z dwóch paneli tematycznych. Pierwszy przeznaczony był dla rodziców, opiekunów osób z niepełnosprawnościami kolejny był natomiast kierowany do specjalistów i terapeutów, pracujących z osobami z niepełnosprawnością.

Podczas konferencji dr n. med. p. Marta Herstowska specjalista psychiatra dodatkowo psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny opowiedziała o współpracy z psychiatrą. Omówiła jak sobie radzić ze stereotypami i lękiem związanym z wychowywaniem dzieci niepełnosprawnych, a także przedstawiła jakie są możliwości farmakologiczne stosowane u dzieci wymagających leczenia psychiatrycznego.

Wśród specjalistów wystąpiła również mgr Joanna Wójtowicz-Pałasz – logopeda kliniczny terapii wczesnodziecięcej, diagnosta dzieci z ASD która zaprezentowała praktyczne aspekty wsparcia terapeutycznego małego dziecka w warunkach domowych.

Bardzo interesującą prelekcję wygłosił mgr Wiesław Sokoluk – pedagog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, który odpowiadając na pytanie „Seksualność osób z niepełnosprawnością – zwyczajna czy niezwyczajna” szeroko poruszył temat seksualności osób z niepełnosprawnością.

Patronat Honorowy nad konferencją objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

pfron.org.pl
Print Friendly, PDF & Email