Ostródzki ZLOT otworzył branżę turystyczną na potrzeby Głuchych

Ostródzki ZLOT otworzył branżę turystyczną na potrzeby Głuchych
Fot. Pixabay

Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna (ZLOT) w Ostródzie jako pierwsza otworzyła branżę turystyczną na potrzeby niesłyszących turystów poprzez ciekawy projekt „Turystyka w mig”.

ZLOT od dwóch lat realizuje szereg inicjatyw, poprzez które zachęca osoby Głuche do odwiedzania Mazur Zachodnich, a niesłyszących mieszkańców – do pełniejszego uczestnictwa w wydarzeniach w regionie. W tym roku powstał pierwszy w Polsce folder turystyczny, dostosowany do potrzeb osób niesłyszących. Dzięki zastosowaniu kodów QR odsyłających do umieszczonych w Internecie nagrań video w polskim języku migowym, możliwe jest zapoznanie się przez osoby głuche z opisem atrakcji regionu. Dzięki tej inicjatywie powstały także trzy filmy w języku migowym z ofertą Muzeum w Ostródzie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz Lubawskiego Centrum Aktywności Społecznej.

Dodatkowo w ramach innego projektu ZLOT pn. „Poznaj Mazury Zachodnie w mig”, 15 przedstawicieli branży turystycznej, w tym pracownicy informacji turystycznych, muzeów, przewodnicy, czy dostawcy usług ukończyli kurs polskiego języka migowego na poziomach A1 i A2. W trakcie szkoleń dla osób niesłyszących i branży turystycznej została opracowana karta pobytu w obiekcie noclegowym. Dzięki prostej tabeli wypełnionej podstawowymi pytaniami i infografikami, możliwe jest eliminowanie barier w porozumiewaniu się na linii recepcja hotelowa – niesłyszący gość.

Z kolei w roku 2020 ZLOT stworzył pierwszy w Polsce spot promujący turystykę, w którym aktorami są osoby głuche i ich rodziny. Trzyminutowy filmik przedstawia prawdziwe emocje jakich na Mazurach Zachodnich mogą doświadczyć osoby Głuche oraz główne atrakcje regionu. Inicjatywa ta otrzymała aż trzy nagrody podczas Festiwalu FilmAt. Spot można objerzeć w serwisie YT. Efektem działań ZLOT jest także zakładka z filmikami w języku migowym na stronie lokalnej organizacji turystycznej. Co istotne, w realizację każdego z tych działań ZLOT zaangażował osoby niesłyszące zamieszkujące Mazury Zachodnie. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom polegającym na dostarczeniu informacji o atrakcjach w języku migowym, osoby głuche mogą brać udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem, spływach kajakowych i wycieczkach po regionie.

funduszeeuropejskie.gov.pl
Print Friendly, PDF & Email