Osoby z dysfunkcją wzroku mogą od teraz zwiedzać Dolinę Wapienicy w Beskidach

Osoby z dysfunkcją wzroku mogą od teraz zwiedzać Dolinę Wapienicy w Beskidach
Fot. LOT Beskidy

Dolina Wapienicy jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Bielska-Białej i przyjezdnych zwiedzających Beskidy. Ludzi przyciągają tutaj wspaniałe widoki, ścieżki rowerowe i trakty piesze. Na tej cieszącej się dużą popularnością 4-kilometrowej ścieżce zadbano o elementy ułatwiające orientację w przestrzeni przez osoby niewidome i słabowidzące.

Teren otaczają malownicze beskidzkie grzbiety opadające ku dolinie lesistymi zboczami. Prowadzą stąd łatwe i dostępne dla każdego szlaki na Dębowiec, Szyndzielnię czy Błatnią. Mniej wprawni turyści przygodę z Beskidami mogą zakończyć w samej dolinie, której centralnym punktem jest zapora wodna im. Ignacego Mościckiego, a jedną z atrakcji edukacyjna ścieżka przyrodnicza, która otwarta została w pierwszych dniach lipca.

Ścieżka w formie pętli o długości 4 kilometrów rozpoczyna się przy parkingu leśnym u zbiegu ulicy Tartacznej i Dębowiec w Bielsku-Białej. Następnie wiedzie w górę, by tuż pod zaporą przejść kładką na drugą stronę rzeki, gdzie biegnie drogą gruntową z powrotem na parking. Na ścieżce znajduje się 12 stanowisk edukacyjnych poświęconych odrębnym zagadnieniom bogactwa przyrodniczego Beskidów i polskich lasów. Zawarte na nich treści są z pewnością interesujące nie tylko dla najmłodszych adeptów górskich wędrówek. Dzięki tablicom poznamy i zrozumiemy zachowania wybranych zwierząt leśnych, nauczymy się odróżniać od siebie gatunki drzew, czy też zapoznamy się z podstawowymi zasadami gospodarki leśnej.

Przy wejściu na ścieżkę umieszczono plan tyflograficzny okolicy, który pomoże w zorientowaniu się w terenie osobom niewidomym i słabowidzącym. Do potrzeb tych osób przystosowane zostały ponadto wszystkie pozostałe stanowiska edukacyjne. Służy temu system nadajników YourWay. By korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy i aplikacja YourWay. Można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu Android lub iOS. By ułatwić nawigację kody QR do strony, z której można pobrać aplikację umieszczono między innymi na planie tyflograficznym. Użytkownik aplikacji – zbliżając się do każdego ze stanowisk – otrzyma sygnał poprzez wibracje telefonu, a następnie odczytana zostanie treść edukacyjna danego punktu.

Pomysłodawcą projektu jest Lokalna Organizacja Turystyczna BESKIDY.

LOT BESKIDY
Print Friendly, PDF & Email