ORLEN zwiększa wsparcie dla paralimpijczyków

ORLEN zwiększa wsparcie dla paralimpijczyków
Fot. nadesłane

Fundacja ORLEN wspólnie z Polskim Komitetem Paralimpijskim rozpoczyna projekt „Sport dla wszystkich”, dzięki któremu wsparcie zyska prawie trzysta osób z niepełnosprawnościami. W planach jest również kontynuacja programu stypendialnego dla paralimpijczyków „Pełnia życia”, którego budżet zostanie w tym roku potrojony. Kwota wsparcia dla obu programów wyniesie łącznie blisko 1,3 mln zł. W Muzeum Sportu i Turystyki odbyło się spotkanie podsumowujące i inaugurujące współpracę obu instytucji na kolejny rok.

– Fundacja ORLEN od lat konsekwentnie wspiera rozwój polskich paralimpijczyków. Cieszę się, że dzięki naszemu zaangażowaniu wielu z utalentowanych sportowców może spełnić marzenia o udziale w igrzyskach paralimpijskich. Takie systemowe wsparcie jest niezbędne, ale niemniej ważna i potrzebna jest pomoc indywidualna, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą spróbować swoich sił w często nieosiągalnych dla nich dyscyplinach sportu. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić program „Sport dla wszystkich”, dzięki któremu blisko trzysta osób otrzyma pomoc w walce o swoją sprawność. Nasza darowizna, która wyniesie niemal 600 tys. zł umożliwi zorganizowanie indywidualnych i grupowych zajęć prowadzonych przez trenerów między innymi takich dyscyplin jak pływanie, kolarstwo, narciarstwo alpejskie czy kajakarstwo. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią zarówno nowych sportowych historii jak i tych, którym towarzyszymy w programie „Pełnia życia” jako partner Polskiego Komitetu Paralimpijskiego – mówi Marta Soluch, Członkini Zarządu Fundacji ORLEN.

Fundacja ORLEN współpracuje z Polskim Komitetem Paralimpijskim od ponad 10 lat, udzielając wsparcia zarówno beneficjentom programów stypendialnych jak i projektom prowadzonym przez Komitet. Środki, które otrzymuje obecnie 22 sportowców w ramach programu stypendialnego „Pełnia życia” wyniosą w nadchodzącym roku blisko 700 tys. zł. Na ostatnich Igrzyskach Tokio 2021 sportowcy paralimpijscy zdobyli łącznie 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Wśród stypendystów jest m.in. Róża Kozakowska, lekkoatletka, mistrzyni paralimpijska w rzucie maczugą i wicemistrzyni paralimpijska w pchnięciu kulą; Natalia Partyka, tenisistka stołowa, złota i brązowa mistrzyni paralimpijska czy Szymon Sowiński, wicemistrz paralimpijski w strzelectwie.

– Wsparcie, które otrzymujemy od Fundacji ORLEN od przeszło 10 lat umożliwia stworzenie medalistom Igrzysk paralimpijskich dogodnych warunków do dalszego rozwoju. Tym bardziej cieszy nas współpraca przy kolejnym programie, którego celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. To bardzo ważne aby dawać szansę na rozwój fizyczny osobom, które często walczą o samodzielność – powiedział Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

Fot. nadesłane

W tym roku Fundacja ORLEN przekaże również środki finansowe na nagrody pieniężne dla laureatów plebiscytu Guttmanny 2023. Podczas piątej odsłony plebiscytu organizowanego przez Polski Komitet Paralimpijski zostaną przyznane nagrody w kategoriach: sportowiec 2023 roku, trener/trenerka roku, wydarzenie roku, organizacja oraz drużyna roku. Zwycięzcy plebiscytu otrzymają statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich – które potocznie nazwano Guttmannami.

Program stypendialny Fundacji ORLEN „Pełnia życia” nie jest jedyną formą wsparcia dla paralimpijczyków. ORLEN od 2016 roku jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego oraz Polskiej Reprezentacji Paralimpijskiej. W ramach partnerstwa, oprócz wsparcia sponsorskiego reprezentacji, realizowane są liczne projekty obejmujące m.in. współorganizację zawodów sportowych oraz projekt edukacyjny „WF z paralimpijczykiem”.

Print Friendly, PDF & Email