Organizacje pacjentów: Obowiązkowe szczepienie pracowników medycznych ważne i potrzebne

Organizacje pacjentów: Obowiązkowe szczepienie pracowników medycznych ważne i potrzebne
Fot. Pixabay

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest bardzo ważne i potrzebne – zaznaczyły organizacje zrzeszone w Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta w liście otwartym zamieszonym na jego stronie.

– Uważamy, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 dla pracowników medycznych jest bardzo ważne i potrzebne. To właśnie szczepienia mogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i skuteczności procesu leczenia pacjentów, zwłaszcza tych z obniżoną odpornością, chorobami współistniejącymi, wymagających szczególnej troski i opieki. Szczepienia te mają potwierdzony profil bezpieczeństwa i skuteczność w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19 – przekazały organizacje pacjentów.

Ponadto zaznaczyły one, że wspierają rozwiązania wprowadzające obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 wobec osób wykonujących zawody medyczne.

– Jest to, w przekonaniu sygnatariuszy listu, podstawowe narzędzie zapobiegania zachorowaniom i zwalczania pandemii – zaznaczyli.

Pod listem podpisało się 48 organizacji reprezentujących pacjentów z różnymi chorobami.

W czwartek ukazała się nowelizacja rozporządzenia wprowadzająca obowiązek szczepienia personelu medycznego i studentów kierunków medycznych. Zgodnie z przepisami przedstawiciele tych grup powinny do 1 marca 2022 roku przyjąć pełne szczepienie. (PAP)

Klaudia Torchała
Print Friendly, PDF & Email