Od połowy marca szpital tymczasowy działający w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym przy ul. Wrocławskiej w Opolu będzie mógł przyjąć do 50 pacjentów. Obecnie w placówce działającej pod patronatem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przebywa około 30 chorych z COVID-19.
O planowanym powiększeniu o 12 miejsc dla pacjentów w szpitalu tymczasowym w Opolu poinformowała Edyta Hanszke-Lodzińska – rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Według ostatnich danych w szpitalu zajęte są wszystkie z 28 miejsc na stanowiskach intensywnej opieki medycznej oraz 6 z 10 wysokospecjalistycznych stanowisk intensywnej terapii.
W przyjmującym pacjentów od grudnia szpitalu tymczasowym do tej pory hospitalizowano łącznie 147 pacjentów, w tym 109 zostało wypisanych z USK w Opolu, a 116 – ze szpitala tymczasowego. Jak wyjaśnia Hanszke-Lodzińska, różnica wynika z tego, że część z nich zostało przekierowanych na inne oddziały USK. Tak się dzieje np. w przypadku stwierdzenia podejrzenia zawału serca, konieczności przeprowadzenia operacji czy specjalistycznej diagnostyki na SOR. Dziewięciu z dziesięciu hospitalizowanych w placówce to przypadki ciężkie.
Szpital przygotowuje się do przyjęcia zwiększonej liczby pacjentów. Największym problemem jest brak odpowiedniej ilości kadry medycznej. Już w tej chwili personel do szpitala tymczasowego jest rekrutowany także poza granicami województwa opolskiego.
Zatrudnienie w szpitalu tymczasowym wzrośnie o 33 pielęgniarki i 8 ratowników medycznych, a liczba stanowisk opieki zwiększy się z 28 do 40 w dwóch modułach intensywnej opieki medycznej. Liczba stanowisk intensywnej terapii (10) pozostanie na tym samym poziomie.
Jak informuje USK, szpital jest wyposażony w 150 szpitalnych łóżek, z tego 72 podstawowych, a pozostałe wyposażone m.in. w tlen, sprężone powietrze, próżnie w ścianach, z podłączonymi respiratorami, kardiomonitorami i zestawami pomp infuzyjnych.
W przypadku dalszej konieczności zwiększania miejsc opieki dla chorych na Sars-Cov-2, potrzebne będzie zwiększenie liczby lekarzy, stąd apel do kadry medycznej, szczególnie lekarzy anestezjologów o chęć podjęcia pracy w TSC i USK w Opolu. (PAP)