Opole: Od poniedziałku nowe zasady przyjęć pacjentów USK

Opole: Od poniedziałku nowe zasady przyjęć pacjentów USK
Fot. Pixabay

Od poniedziałku największy szpital w regionie opolskim – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu – łagodzi zasady przyjęć na oddziały. Kilka dni wcześniej wznowiono możliwość odwiedzin pacjentów szpitala.

Jak poinformowała rzecznika USK w Opolu Edyta Hanszke-Lodzińska, od poniedziałku, 21 czerwca, zmieniają się zasady dotyczące przyjęć pacjentów na oddziały szpitalne.

– Nie wszyscy będą kierowani na testy przeciwko COVID-19. Decyzja będzie uzależniona od wyników wywiadu epidemiologicznego oraz objawów klinicznych. Taki wywiad będzie przeprowadzany dwukrotnie. Najpierw przy ustalaniu terminu przyjęcia przez pracownika sekretariatu oddziału, który na podstawie udzielonych odpowiedzi zdecyduje, czy kierować pacjenta na badania w kierunku SARS-CoV-2 – wyjaśnia rzecznik.

W dniu zgłoszenia się do szpitala w Punkcie Przyjęć Planowych pacjent odpowie na takie same pytania – wypełniając ankietę – po raz kolejny. W przypadku odpowiedzi wskazujących na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2 decyzję o skierowaniu na badanie podejmie lekarz dyżurny oddziału.

Pacjent przyjmowany od poniedziałku, 21 czerwca w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będzie wypełniał taką samą ankietę epidemiologiczną przy konsoli i wraz ankietą skierowany zostanie do TRIAGE, gdzie pracownik medyczny podejmie decyzję o kwalifikacji do wymazu lub skonsultuje tę kwalifikację z lekarzem dyżurnym. Pacjenci wymagający hospitalizacji, z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, będą kierowani do Tymczasowego Szpitala COVID-19 lub w przypadku konieczności zastosowania terapii ECMO albo zabiegu operacyjnego w trybie zagrożenia życia, zostaną przyjęci w USK przy al. Witosa.

Od czwartku w szpitalu wznowiono odwiedziny pacjentów. Pacjentów szpitala można odwiedzać w godzinach od 16:00 do 18:00 z zachowaniem ograniczeń liczby odwiedzających oraz czasu pobytu w szpitalu. Każda wizyta musi być zgłaszana lekarzowi lub pielęgniarce, a podczas odwiedzin osoby z zewnątrz zobowiązane są do przestrzegania zasad sanitarnych obowiązujących w szpitalu – w tym zasłaniania ust i nosa maseczką, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu od innych osób. (PAP)

Marek Szczepanik
Print Friendly, PDF & Email