Opole: Na USK otwarto Centrum Naukowo-Badawcze

Opole: Na USK otwarto Centrum Naukowo-Badawcze
Fot. Gustavo Fring / Pexels

Na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu we wtorek otwarto Centrum Naukowo Badawcze. Jak poinformowała rzecznik placówki, inwestycja kosztowała blisko 41 mln złotych.

We wtorek, w przebudowanych budynkach dawnej pralni szpitalnej USK w Opolu, otwarto Centrum Naukowo-Badawcze, w skład którego wchodzi Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych. Koszt inwestycji to blisko 41 mln złotych, z czego znaczną część stanowią granty z Agencji Badań Medycznych, Ministerstwa Nauki i Edukacji oraz środki unijne.

Jak poinformowała placówka, CN-B zajmuje się wsparciem kadry naukowej w prowadzeniu badań medycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz transferem ich wyników do gospodarki. To także ośrodek szkoleniowy dla studentów i miejsce, w którym z badań klinicznych korzystają pacjenci z województwa opolskiego.

Centrum jest wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia laboratoryjne, wśród których znajduje się m.in. rezonans magnetyczny, aparat do pomiarów przezskórnej prędkości tlenu do badań z zakresu chirurgii naczyniowej, urządzenie klasy premium do badań USG serca, holograficzny system do obrazowania podczas wykonywania zabiegów m.in. kardiologicznych czy chirurgicznych.

PAP – Nauka w Polsce, Marek Szczepanik
Print Friendly, PDF & Email