Opole: Jubileusz 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki

Opole: Jubileusz 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki
Fot. Marek Karewicz

Jest taka scena w Polsce, gdzie swoje pierwsze kroki stawiały największe gwiazdy polskiej estrady. To na niej swoje niezapomniane przeboje wyśpiewywali: Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Wojciech Młynarski, Seweryn Krajewski, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Ewa Demarczyk, Irena Santor, czy Budka Suflera. Mowa oczywiście o legendarnym opolskim Amfiteatrze, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (KFPP).

Przed nami jubileuszowa 60. edycja tej kultowej imprezy, która w dniach 9 – 11 czerwca porwie do tańca i wspólnego śpiewania całą Polskę. Sześćdziesiąte urodziny KFPP to również doskonała okazja do wspólnego świętowania podczas wielu wydarzeń okołofestiwalowych. Z tej wyjątkowej okazji Miasto Opole oraz miejskie instytucje kultury przygotowują szereg projektów jubileuszowych. 

Fot. mat. prasowe

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza między innymi na konferencję naukową „60. KFPP. Muzyka, słowa, konteksty”, a także wystawę czasową poświęconą sześciu dekadom Festiwalu. Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zachęca do udziału w opolskich eliminacjach do Debiutów KFPP oraz konkursu na plakat „Nowe twarze polskiej piosenki. Ostatnia dekada”. Swoje wydarzenia i projekty jubileuszowe przygotowały również między innymi Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Również tegoroczne Dni Opola oraz cykl wakacyjnych Koncertów promenadowych upłyną pod znakiem Jubileuszu 60.lecia Festiwalu.

Fot. Ryszard Łabus

W trakcie festiwalu na opolskim rynku tradycyjnie zagości Kawiarenka z Gwiazdami, a w jej ramach spotkania z artystami opolskiego festiwalu. Mieszkańcy oraz goście będą mogli bawić się również podczas otwartych dla publiczności koncertów okołofestiwalowych zrealizowanych przez NCPP. Nie zabraknie oczywiście Strefy Widza, która co roku przyciąga festiwalowych fanów na opolski rynek. Transmisje koncertów będą poprzedzane konkursami, więc wszyscy, którzy lubią dobrą zabawę i posiadają wiedzę o historii festiwalu, nie wrócą do domu z pustymi rękami. Już teraz można sprawdzić swoją wiedzę podczas plebiscytu 60/60 na antenie Radia Opole, którego finał w formie Wielkiego Testu Wiedzy o O-Polskiej Piosence zostanie rozegrany właśnie na rynku.

Fot. mat. prasowy

W tym wyjątkowym roku dla Opola i Festiwalu, w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki pojawią nowe gwiazdy, a na jednej ze ścian Starego Miasta mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu, ikonie opolskiego festiwalu (rozstrzygniecie konkursu na mural nastąpi w połowie kwietnia).

Stopniowo będziemy odkrywać festiwalowe karty i zapraszać wszystkich do wspólnej, urodzinowej zabawy. Zapowiedzi wszystkich wydarzeń i projektów związanych z jubileuszem 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki będą na bieżąco publikowane w specjalnym serwisie „60 lat KFPP” na stronie internetowej: Otworzy się w nowym okniewww.opole.pl/dla-mieszkanca/menu/60-lat-kfpp

UM Opole
Print Friendly, PDF & Email