Olsztyn: Znamy wyniki OBO 2021!

Olsztyn: Znamy wyniki OBO 2021!
Fot. olsztyn.eu

Ponad 17 tys. osób oddało swoje głosy na niemal sto projektów bieżącej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wybrane przez olsztynian propozycje będą realizowane w następnym roku.

Siedem projektów miejskich oraz najpopularniejsze zadania w każdym z 23 olsztyńskich osiedli – to decyzja głosujących w VIII edycji OBO. Kwota przeznaczona na ich wykonanie to ponad 6,5 mln złotych.

– Dziękuję mieszkańcom za aktywność zarówno w czasie składania projektów, jak i później, podczas głosowania – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Mogliśmy wybierać między przeróżnymi pomysłami, odnoszącymi się do wielu aspektów życia: kultury, sportu, czy „twardych” inwestycji. Zaangażowanie było nieco mniejsze, niż choćby w poprzednim roku, ale i sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy jest zupełnie inna. Niemniej to głosowanie potwierdziło, że nadal wiele osób chce brać udział w decydowaniu o własnym mieście i to niewątpliwie cieszy.

Najpopularniejszym projektem miejskim został „Edukacyjny ekotaras”, który zgromadził niemal dziewięć tys. punktów. To propozycja Zagospodarowania terenu przyległego do Olimpijskiego Stadionu Rugby z wystawą na dolinę i Łynę oraz wjazdu na parking, parkingu i ścieżki prowadzącej do tarasu. Taras ma mieć przede wszystkim głównie przeznaczenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej i przedszkolnej, a także będzie pełnić funkcję rekreacyjną i integracyjną dla mieszkańców Olsztyna.

Propozycje, które również znalazły się na podium, to „Piłka z jajem – czyli rugby dla wszystkich” oraz „Kastracja kotów wolno bytujących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich”. Na projekty miejskie zarezerwowano dwa miliony złotych.

W przypadku głosowania na projekty osiedlowe do realizacji wybranych zostało 31 projektów. Każde z 23 osiedli miało określony budżet, związany z liczbą mieszkańców. Największą kwotę do wykorzystania miały Jaroty (ponad 318 tys. złotych), zaś najmniejszy – Kortowo (prawie 158 tys. złotych). Łącznie na te zadania jest ponad 4,5 mln złotych.

– Cieszę się, że możemy zakończyć kolejny etap tegorocznego OBO – powiedział przewodniczący Zespołu Koordynującego Paweł Szczur. – Sam proces zgłaszania projektów jest pewnego rodzaju dialogiem między urzędem, zespołami i mieszkańcami. Mimo pandemicznych utrudnień, cały proces przebiegł bardzo sprawnie. Teraz te wybrane przez mieszkańców propozycje, zostaną wpisane do budżetu Olsztyna na następny rok i wówczas realizowane.

W VIII edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego wzięło udział ponad 17 tys. osób. Ważnych głosów było 14 211 (83 proc.), z czego 10 292 zostały oddane on-line (72 proc.). Częściej głosy oddawały olsztynianki (57 proc.), a w zależności od wieku mieszkańcy w przedziale 36-49 lat (33,9 proc.).

Najwięcej głosów oddano pierwszego i ostatniego dnia – po 904.

UM Olsztyn
Print Friendly, PDF & Email