Olsztyn: Zamki gotyckie w uaktualnionej aplikacji

Olsztyn: Zamki gotyckie w uaktualnionej aplikacji
Fot. Pixabay

To doskonała propozycja dla wielbicieli historii oraz osób zainteresowanych odkrywaniem nieznanych szerzej faktów związanych z ważnymi ośrodkami średniowiecznej Europy. Właśnie uaktualniony został mobilny przewodnik po szlaku zamków gotyckich.

Ten przewodnik jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się aplikacji turystycznych w Polsce. Głównym jego zadaniem jest promocja dziedzictwa kulturowego obszaru regionu Morza Bałtyckiego – północnej Polski, rosyjskiego obwódu kaliningradzkiego – jako atrakcyjnego ze względu na posiadane uniwersalne wartości historyczne i kulturowe.

Poprzednia wersja aplikacji przyniosła m.in. dwie nowe wersje językowe: angielską i niemiecką. Poza tym dostosowanie do systemu iOS i  możliwość odsłuchiwania treści opisów. Pojawiły się również nowe obiekty i szlaki przebiegające przez obszar województwa pomorskiego związane tematycznie z zabytkami hydrotechniki i latarni morskich.

Najnowsza wersja przewodnika to kolejne, wyjątkowe szlaki dotyczące obwodu Kaliningradzkiego, m.in: Śladami Immanuela Kanta, Bursztynowy, Fortyfikacji i Pierwszej Wojny Światowej. Szlak Bursztynowy przebiegający na terytorium Rosji został połączony ze swoim imiennikiem po stronie polskiej, funkcjonującym już w poprzedniej wersji aplikacji. Dodatkowym elementem w przewodniku jest wycieczka po najciekawszych miejscach Kaliningradu – jednego z najbardziej tajemniczych i niezwykłych miast Europy Wschodniej.

Obecna wersja aplikacji umożliwia także korzystanie ze swoich zasobów osobom niedowidzącym. Dzięki pomocy asystenta, osoba niedowidząca może nawigować za pośrednictwem swojego głosu – mówiąc po prostu do aplikacji, z której jej części chce w tym momencie skorzystać i np. o jakim zamku czy szlaku turystycznym usłyszeć. W wersji tej dodano również opcję audiodeskrypcji zdjęć dołączanych do obiektów, rozszerzając tym samym funkcjonalność odczytywania opisów.

Nowa wersja aplikacji powstała w ramach projektu  „Turystyka bez granic – szlakami turystycznymi na obszarach transgranicznych Rosji i północno-wschodniej Polski”. Jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz ze środków Ministerstwa Rozwoju w ramach projektu „Rozwój marki turystycznej Szlaku zamków gotyckich”.

Aplikację można pobrać TUTAJ lub wpisując w wyszukiwarce marketu mobilnego Play lub AppStore „Szlaki zamków gotyckich”.

Print Friendly, PDF & Email