Olsztyn: Wystawa na 20-lecie wyjątkowej placówki

Olsztyn: Wystawa na 20-lecie wyjątkowej placówki
Fot. UM Olsztyn

Kwiecień jest Miesiącem Szerzenia Wiedzy o Autyzmie. W stolicy Warmii i Mazur cykl wydarzeń ma dodatkowy charakter, bowiem jubileusz działalności obchodzi Zespół Placówek Edukacyjnych.

Wyrozumiałość, cierpliwość, indywidualne podejście – tego wszystkiego potrzebują osoby ze spektrum autyzmu. Doskonale o tym wiedzą pracownicy olsztyńskiego zespołu placówek.

To instytucja, która była pierwszą w Polsce publiczną placówkę prowadzoną przez rodziców i nauczycieli. Zajmuje się dziećmi wymagającymi specjalnej troski, wprowadzając jednocześnie ideę integracji.

Po pikniku przed olsztyńskim ratuszem z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) przyszedł czas na kolejne wydarzenia. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w starym ratuszu (ul. Stare Miasto 33) została otwarta wystawa prac uczniów ZPE „20 lat w kolorze blue”.

– Prace, które prezentujemy, zostały wykonane podczas zajęć plastyki, techniki czy kształtujących kreatywność – mówi jedna z organizatorek wystawy, nauczycielka z ZPE Sylwia Jankowska. – Proces twórczy był bardzo długi i wymagający. Powstało ponad 60 obrazów na płótnie, które zrodziły się w wyobraźni uczniów, a część była wzorowana na zdjęciach znalezionych w Internecie.

Otwarcie wystawy uświetnili m.in. twórcy, ich rodzice, przedstawiciele organizacji wspierających osoby niepełnosprawne, władze samorządowe.

– Podziwiam Wasze, gorące, otwarte serca – powiedział prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Cieszę się, że jesteście tak kreatywni. Wiem, że wkrótce będziemy mogli podziwiać kolejne prace. Ogromna w tym praca nauczycieli ze szkoły, opiekunów z warsztatów terapii zajęciowej, którzy wydobywają ze swoich podopiecznych wszystko to, co najlepsze.  

Wystawa potrwa do 30 kwietnia. Natomiast niemal miesiąc później, 23 maja w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel obrazy i rękodzieło będzie można kupić na specjalnej aukcji.

To nie koniec wydarzeń związanych z Miesiącem Szerzenia Wiedzy o Autyzmie oraz 20-leciem Zespołu Placówek Edukacyjnych. Już 13 kwietnia (środa) w Teatrze Jaracza wystąpi integracyjny teatr AUTentYcZni My.

W ZPE jest teraz ponad 300 uczniów. Większość z nich jest z autyzmem lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Zdjęcia z wystawy zobaczyć można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email