Olsztyn: Wylicytuj instalację, wspomóż Ukrainę

Olsztyn: Wylicytuj instalację, wspomóż Ukrainę
Fot. MOK Olsztyn

Powstała ze szczątków rosyjskich rakiet Grad, które spadły w pobliżu Charkowa. Licytacja wyjątkowej instalacji to okazja do wsparcia niosącym pomoc na wojnie za naszą wschodnią granicą.

Praca została ustawiona na placu przed ratuszem w rocznicę rosyjskiego ataku na Ukrainę. Szczątki rakiet zebrane tuż obok linii frontu, które posłużyły do jej przygotowania, przywieźli wolontariusze Olsztyńskiego Konwoju Humanitarnego.

– Najważniejszym elementem instalacji nie jest grupa odłamków rakiety Grad, ale jej cokół – mówi autor pracy Tonda Kinoko, czyli prof. Antoni Grzybek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Choć pręty wyznaczają kierunek uderzenia rakiety, to splątane całą mocą najdzielniejszych z dzielnych obrońców Ukrainy nie są w stanie rozerwać jedności tego narodu.

Instalacja „Niezłomna Ukraina” przed magistratem na pl. Jana Pawła II pozostanie do końca marca. Tymczasem w Internecie trwa licytacja tej pracy.

wylicytuj instalację

– Artysta przekaże instalację osobie, która wpłaci największą sumę w tej zbiórce – informuje Agnieszka Prusik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przekazana dwóm organizacjom:

  • „Ukraina Pomagamy” – organizacja założona przez konserwatorów sztuki, rzeźbiarzy i artystów którzy przez lata chronili zabytki dziedzictwa Polski i Ukrainy, a teraz pomagają dostarczając pomoc medyczną na front,
  • „W Międzyczasie” – zespół składający się z polskich medyków którzy udzielają pomocy na pierwszej linii frontu zarówno żołnierzom jak i cywilom.

Zbiórka w portalu siepomaga.pl będzie prowadzona do 30 marca.

wylicytuj instalację

Print Friendly, PDF & Email