Olsztyn: Ważne inwestycje instytucji kościelnych

Olsztyn: Ważne inwestycje instytucji kościelnych
Fot. pixabay.com

Już działa Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas przy ul. Kromera, a wkrótce mogą zacząć się prace nad salą sportową w pobliżu kościoła przy ul. Wyszyńskiego. Gmina przekazała nieruchomości pod te zadania z 99-procentową bonifikatą.

Zachwyca nie tylko architekturą, ale pełni też niezwykle istotną funkcję. W budynku przy ul. Kromera rozpoczęło działalność Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas. Jego remont i przystosowanie na potrzeby placówki wymagało ogromu pracy i nakładów finansowych.

– Taka instytucja to marzenie, które w naszych głowach powstało już kilkanaście lat temu – czytamy na stronie internetowej Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

Prace związane z remontem obiektu i uruchomieniem instytucji trwały dwa lata. W budynku znajdują się m.in. pokoje dla rodziców, wolontariuszy, sala dzienna, gabinet zabiegowy. Najważniejsze są jednak pokoje przeznaczone dla pacjentów, których jednocześnie może być kilkanaścioro.

– Każdy z pokoi dzieci ma inny kolor, każdy ma też własną łazienkę – informują przedstawiciele hospicjum w swoim profilu facebookowym. – W salach nie brakuje też klimatyzacji, telewizorów, kolorowej pościeli i zabawek. Przy łóżeczkach małych pacjentów jest też przestrzeń dla rodziców, a wszystkie sprzęty medyczne są kolorowe, „uśmiechnięte” i dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Poza hospicjum stacjonarnym, Caritas prowadzi też hospicjum domowe. W tym przypadku każdego roku pod opieką jest ok. 70 dzieci. Hospicjum przy ul. Kromera już zaczęło działać. Natomiast przy ul. Wyszyńskiego wkrótce może ruszyć budowa sali gimnastycznej. To obiekt, który ma poprawić bazę edukacyjną Katolickiego Zespół Edukacyjnego. Są tam przedszkole, szkoła podstawowa, technikum informatyczne, liceum ogólnokształcące i poradnia psychologiczno-pedagogiczna.

Sala gimnastyczna ma powstać między kościołem pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka a budynkiem, w którym znajduje się m.in. dyskont spożywczy.

Print Friendly, PDF & Email