Olsztyn: UWM rozpoczął szkolenia diagnostów, fizjoterapeutów i farmaceutów, którzy będą szczepić przeciw COVID-19

Olsztyn: UWM rozpoczął szkolenia diagnostów, fizjoterapeutów i farmaceutów, którzy będą szczepić przeciw COVID-19
Fot. Pixabay

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął szkolenia farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy będą prowadzić szczepienia przeciw COVID-19. Chętnych jest blisko 160 osób, pierwsze 44 już przeszkolono – poinformowała prof. Jadwiga Snarska dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego.

– W pierwszym terminie przeszkoliliśmy 44 osoby, z których 22 otrzymały już certyfikaty Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Po części teoretycznej kandydaci do przeprowadzania szczepień, przystępują do części praktycznej i warsztatów. Składają się na nie podstawy udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz techniki wykonywania iniekcji domięśniowych – powiedziała prof. Snarska.

Kolejne grupy chętnych będą się szkolić w następnych terminach przez cały kwiecień. Jeśli zgłoszą się kolejne osoby, układany będzie harmonogram szkoleń na maj. Szkolenia są przeprowadzane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Zakładzie Dydaktyki i Centrum Symulacji Medycznych a warsztaty i zajęcia praktyczne przeprowadzają pracownicy Nauk o Zdrowiu – Collegium Medicum UWM.

W trakcie pandemii do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą mogli, oprócz lekarzy posiadających już takie prawo, również m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne – wynika z rozporządzenia ministra zdrowia.

Fizjoterapeuci, farmaceuci, diagności laboratoryjni będą mogli realizować szczepienia, jeśli uzyskają dokument (certyfikat) potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i zaliczonego szkolenia warsztatowego i praktycznego.

Szkolenie to obejmuje naukę podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po przeprowadzeniu szczepienia.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka
Print Friendly, PDF & Email