Olsztyn: Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy

Olsztyn: Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
Fot. materiały prasowe

Jeśli nie zgłoszą się wolontariusze skala pomocy w naszym województwie będzie o połowę mniejsza – alarmują koordynatorzy Szlachetnej Paczki. Potrzeba około 400 osób.

Bez Ciebie im nie pomożemy – zachęca Urszula Klimaszewska, Koordynatoró Regionalny w województwie warmińsko-mazurskim – Wsparciem chcemy objąć dzieci, które potrzebują pomocy i całe rodziny, które nie wiedzą czy uda im się przetrwać zimę, kiedy pieniędzy nie wystarcza nawet na jedzenie, nie mówiąc o odłożeniu na opał. To już ostatni moment, by zgłosić się do wolontariatu.

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości chcą objąć wsparciem m.in. Oliwiera. Chłopec ma 12 lat. Pasjonuje się prehistorią i konstrukcją budynków. Jest bardzo dobrym uczniem – gdy zaciekawił się mitologią, potrafił doczytywać o niej przez kilka dni, poza lekcjami. Mimo to ma bardzo niską samoocenę. Gdy ma opisać siebie, mówi „śmieszny”, a na pytanie o największe marzenie odpowiada: „żeby ludzie mnie szanowali”. Lekcje w trybie zdalnym nie tylko odebrały mu zapał do nauki, ale także podkopały wiarę w siebie. Przy każdej okazji koledzy naśmiewali się z niego, jego pokoju czy krzyków młodszej siostry z niepełnosprawnością, które dobiegały zza ściany.

– Dzieci, które w siebie nie wierzą, wchodzą w nowy rok szkolny z dodatkowym bagażem trudnych emocji po miesiącach nauki zdalnej – dodaje Klimaszewska – musimy im pilnie pomóc. 

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 495 rodzin z województwa warmińsko-mazurskiego, to o 428 mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 29 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.

Kryzys dobroczynności?

Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie – taki wniosek płynie z nowego Raportu o Obojętnieniu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. Ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom – na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały.  Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych.

Jak zostać wolontariuszem?

Bez wolontariuszy mądra pomoc nie jest możliwa. To oni docierają do rodzin zgłoszonych do Szlachetnej Paczki, poznają bliżej ich historie, pośredniczą w przekazywaniu paczek, a co najważniejsze – dają nadzieję i impuls do wyjścia z trudnej sytuacji. To oni spotykają się z dziećmi z Akademii Przyszłości, pomagając im odkryć mocne strony i zbudować poczucie własnej wartości. Każdy wolontariusz ma realny wpływ na życie konkretnych osób z najbliższej okolicy. Zostając wolontariuszem, możesz zmienić ich historie, przywrócić siłę i godność, odnaleźć radość czy pewność siebie. Każdy wolontariusz Paczki to szansa za zmianę w życiu 2-3 rodzin w potrzebie. Każdy wolontariusz Akademii to szansa na to, by jedno konkretne dziecko odzyskało wiarę we własne możliwości.
Potrzebni są wolontariusze, którzy działają wszędzie tam, gdzie pomoc jest niezbędna – w dużych i średnich miastach, w małych miejscowościach, na wsi. Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Wolontariuszem może zostać każdy i z powiedzeniem łączyć pomoc potrzebującym z nauką, pracą i obowiązkami codzienności.

Pilnie poszukujemy blisko 400 wolontariuszy z województwa warmińsko-mazurskiego. Bez nich, bez Ciebie, nie pomożemy wielu rodzinom i dzieciom.  Nie pozwól, by najbardziej potrzebujący zostali bez pomocy. Dołącz do wolontariatu w Szlachetnej Paczce lub Akademii Przyszłości.

Print Friendly, PDF & Email