Olsztyn: Przekaż procent podatku

Olsztyn: Przekaż procent podatku
Fot. archiwum redakcji

Do końca kwietnia mamy czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego. Tradycyjnie już możemy wskazać organizację, jakiej chcielibyśmy przekazać procent podatku.

Składanie PIT-u nie jest już tak skomplikowane, jak przed laty. Szczególnie, że można to zrobić elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Z zastrzyku pieniędzy mogą skorzystać te organizacje pozarządowe, które mają status Organizacji Pożytku Publicznego.

Te olsztyńskie pomagają chorym, ubogim, opiekują się zabytkami, zwierzętami, wspierają rozwój dzieci i młodzieży, prowadzą sportowe zajęcia. To tylko niewielki wycinek działań fundacji i stowarzyszeń ze stolicy Warmii i Mazur. Nie ma wątpliwości, że każdą z nich warto wesprzeć. Przekazując procent podatku nie robimy tego bezpośrednio z własnego portfela. Urząd Skarbowy przesyła określoną kwotą, która miała zasilić budżet państwa.

Aby w ten sposób przekazać pieniądze którejś z organizacji, wystarczy w deklaracji podatkowej wpisać jej numer KRS oraz kwotę nie większą, niż procent podatku. Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis tylko jednej organizacji.

Podczas ubiegłorocznych rozliczeń mieszkańcy Olsztyna przekazali procent podatku 75 organizacjom. W stolicy regionu zostało 1,1 mln zł, natomiast do OPP spoza naszego miasta trafiła kwota niemal trzykrotnie większa. Z możliwości przekazania procenta podatku skorzystało ponad 71,5 tys. olsztynian.

Print Friendly, PDF & Email