Olsztyn: Nieodpłatna pomoc prawna i porady podatkowe

Olsztyn: Nieodpłatna pomoc prawna i porady podatkowe
Fot. Pixabay

Szansa na bezpłatne uzyskanie pomocy specjalistów z zakresu prawa oraz podatków. UM podpowiada, w jaki sposób uzyskać takie wsparcie.

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które borykają się z problemem prawnym. Poza tym po COVID-owej przerwie wracają dyżury bezpłatnych porad doradców podatkowych dla przedsiębiorców i osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W przypadku nieodpłatnej pomocy prawnej profesjonalny prawnik wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego. Może także udzielić pomocy przy sporządzeniu odpowiednich pism takich jak pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.

Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Termin wizyty w punkcie można ustalić pod numerem telefonu 507 410 198 w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miasta Olsztyna.

[szczegóły nieodpłatnej pomocy prawnej]

Inny rodzaj nieodpłatnej pomocy specjalistów dotyczy pomocy podatkowej. Przy współpracy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych z Prezydentem Miasta Olsztyna prowadzona jest akcja pod hasłem „Biznes w Olsztynie – bezpłatne doradztwo podatkowe na start”.

Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie świadomości podatników, a jednocześnie pokazanie zalet nawiązania współpracy z doradcą podatkowym.

Olsztyńscy przedsiębiorcy oraz osoby planujące założenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez doradców podatkowych z zakresu wyboru formy opodatkowania, wyłączenia z form opodatkowania, obowiązku podatku VAT i podatku dochodowym, obowiązku instalacji kas fiskalnych.

Dyżury będą odbywać się w każdą pierwszą i ostatnią środę każdego miesiąca w ratuszu (Sala Obsługi Klienta od strony ul. 1 Maja) w godz. 10:00-14:00. Wyjątkowo w styczniu 2023 roku dyżury odbędą się trzykrotnie (4, 11, 25 stycznia), a w maju dyżur zaplanowano na pierwszy czwartek i ostatnią środę miesiąca (4 i 31 maja).

Print Friendly, PDF & Email