Olsztyn: Karta Seniora to wiele korzyści

Olsztyn: Karta Seniora to wiele korzyści
Fot. Adminstrator

– Podejmujemy szereg działań, mających wpierać naszych seniorów. Udzielamy pomocy olsztynianom, którzy cierpią z powodów zdrowotnych, otaczamy ich opieką w specjalistycznych placówkach. Teraz chcemy zintensyfikować działania skierowane do wciąż aktywnych mieszkańców i zachęcić ich do pozostania czynnymi poprzez udział w życiu społecznym – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

W celu poprawy polityki miejskiej w obszarze senioralnym, 20 października prezydent Olsztyna podpisał Deklarację Współpracy Prezydentów Miast w Obszarze Polityki Senioralnej, tym samym dołączając do takich miast, jak Poznań, Toruń, Warszawa, Kraków, Szczecin czy Gdańsk. Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych poprzez aktywność społeczną. Ma temu służyć rozszerzenie ulg dla seniorów w korzystaniu z usług instytucji i placówek, rozwój wolontariatu 60+, wspieranie działań promujących pozytywny wizerunek seniora, wspieranie działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym i obywatelskim. 

W ramach programu senioralnego miasto wprowadza Olsztyńską Kartę Seniora, zawierającą w sobie wachlarz propozycji kierowanych do mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. Olsztyńska Karta Seniora to dokument upoważniający do różnego rodzaju ulg i zniżek, które mają ułatwić osobom starszym dostęp do usług publicznych. Wśród nich są usługi transportowe oraz korzystanie z miejskich jednostek sportowych i kulturalnych (np. OSiR–u). Karta będzie także upoważniać do zniżek oferowanych przez partnerów programu, których miasto pozyska wśród jednostek publicznych oraz przedsiębiorców, podobnie jak w Karcie Dużej Rodziny. Karta dedykowana seniorom będzie przypisana do Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Za okazaniem karty miejskiej z dopiskiem „senior” olsztynianie po 60 roku życia będą mogli skorzystać z ulg nie tylko w komunikacji miejskiej, ale i ze zniżek oferowanych przez partnerów programu. Utworzenie karty miejskiej zainicjowała Rada Olsztyńskich Seniorów, która na co dzień współpracuje olsztyńskim magistratem.  

W  ramach polityki senioralnej miasto planuje też kontynuację konkursu „Miejsce przyjazne Seniorom”. Dotychczas odbyły się dwie edycje, a certyfikaty dostało 70 organizacji, instytucji i przedsiębiorców. Są wśród nich kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej i inne, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy. To potencjalni partnerzy Olsztyńskiej Karty Seniora. 

  olsztyn.eu Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16921 

Print Friendly, PDF & Email